24
Mar-2017

SAFARİ NEDİR ? NASIL YAPILIR? SAFARİ REHBERİ

Afrika dünyanın en farklı ve büyüleyici kıtası. Her turisti kendine çeken safari turları son dönemde ülkemizde de oldukça popüler. En iyi safari nerede yapılır sorusu ile dünyada neredeyse tüm forumlarda, bloglarda tartışılan bir hadise.

Geçtiğimiz yıl yaptığınız Kenya turu nda ilk safarimizi gerçekleştirdik. 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Safari turları çok popüler ancak tam olarak “Safari nedir” gerçekten?

Afrika deli gibi ünlenmeye, merak uyandırmaya devam ede dursun öyle bir turizm şekli mevcut ki sizi ne tropikal sahillere, ne Ortaçağ şehirlerine ne de alışveriş merkezlerinin çılgınlığına götürüyor.

Bu da “Safari Turizmi“.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Çocukluğumuzda Aslan Kral’dan beri gördüğümüz envai çeşit hayvanı yerinde gözlemlemek, kendinizi Afrika’nın erişilemez doğasına bırakmak ve doğa ananın gücünü tam olarak hissetmek… İşte safari turizmi tam anlamıyla bunu sağlıyor.

Fakat safari denince her ne kadar kelime anlamı kulağa basit gelse de yapılacak edilecek pek çok prosedürü, yeri ve çeşitli kuralları bulunuyor.

SAFARİ NEDİR?

Safari kısacası dünyanın çeşitli yerlerinde hayvanları kendi doğal ortamlarında -ki bunlara milli park adı veriliyor- izleyebileceğiniz, tüm vahşi yaşama tanıklık edeceğiniz bir aktivite – turizm çeşidi.

SAFARİLER NASIL GERÇEKLEŞTİRİLİYOR?

Safariler dünyanın çeşitli parklarında yanınızda özel sürücüler ve rehberlerle, aracınızın içinde hayvanları gözlemleme – izleme olayı.

Çeşitli saatlerdeki sürüşlerle hayvanları doğal yaşamında izliyor, onlara oldukça yakın vakit geçiriyorsunuz. Bu eyleme İngilizcede “game drive” adı veriliyor, kısacası safari sürüşleri…

SAFARİ SADECE AFRİKA’DA MI YAPILIYOR?

Safari dünyada sadece Afrika’da yapılmıyor. Teknik olarak Asya’daki pek çok parkta da safari yapmanız mümkün ancak Asya’daki hayvan çeşitliliği ve milli parklar Afrika’daki kadar fazla ve popüler değil, hal böyle olunca Afrika dünyada safari denince akla gelen ilk kıta.

Hatta şöyle bir not geçelim, Afrika’ya giden turistlerin %95’i bu kıtaya safari yapmak için gidiyor. Yani safari eylemi, kısacası milli parklar ve hayvanlar bu kıtanın en turistik cazibesi.

SAFARİ GÜVENLİ BİR AKTİVİTE Mİ?

Bu sorunun cevabı %100 evet. Safari inanılmaz bir ekip işi, öncelikle Afrika’daki hemen hemen tüm parklarda turistleri ağırlayan acentalar, turistlerle birlikte game drive’ları gerçekleştiren safariler ve milli parklardan sorumlu korucular inanılmaz profesyonel.

İşlerini o kadar ciddiye alıyorlar ki turist güvenliği tek öncelikleri. Sizlere her şeyi çok detaylı biçimde açıklıyorlar, tüm kuralları sıralıyorlar ve bu kuralları takip etmenizi sağlıyorlar.

Mesela yılda 5 milyon turist ağırlayan Afrika’nın en ünlü milli parklarından Masai Mara “0” ölümlü milli park ünvanına sahip.

 

SAFARİDE UYULMASI GEREKEN KURALLAR NELER?

Safarinin olmazsa olmazı kurallar.

Bu kuralları takip ettiğiniz takdirde her şekilde güvendesiniz demektir. Bu kurallar sayesinde hem sizin canınızın güvenliği hem de hayvanların doğal ortamdaki yaşantıları korunuyor.

-Safari sürüşleri sırasında, milli parklarda araçtan inmeniz kesinlikle yasak.

-Eğer bir gece öncesinden ciddi şekilde alkol almış ve ertesi gün bu alkollü hali üzerinizden atamamışsanız kesinlikle o gün safariye çıkmanıza izin verilmiyor.

-Safari sırasında araçlarınızla hayvanların çok çok yakınına girebiliyorsunuz, bu sırada yüksek sesle konuşmak, sigara içmek, bağırmak, ıslık çalmak yasak.

-Hayvanlara yem atmak ya da herhangi bir cisimle onları rahatsız etmek kesinlikle yasak. Lazer vb cisimlerin sokulması da yasak.

 

HER YAŞTAN İNSAN SAFARİ YAPABİLİR Mİ?

Kesinlikle evet. Bizim grubumuzda bizimle safari yapan Ada 3 yaşındaydı mesela. Bunun dışında safari fiziki bir eylem gerektirmiyor, bu açıdan her yaştan insan safari yapabilir.

 

SAFARİ NASIL BİR ALANDA YAPILIYOR?

Safariler milli park adı verilen alanlarda gerçekleştiriliyor.

Afrika’da 100’ün üzerinde milli park bulunuyor. Bu milli parklar devasa alanlar ve çitlerle çevrili değil.

Hayvanlar tamamen içgüdüsel olarak doğal yaşam alanlarını belirliyorlar,onların belirlediği bu alanlar da bir nevi milli parkların doğal sınırlarını belirliyor.

SAFARİDE BÜTÜN HAYVANLARI GÖREBİLİR MİYİZ?

Muhtemelen safari turlarının en çok sorulan ve cevabı en bilinmez sorusu budur.

Safari hiçbir şekilde size %100 şans vermez ancak bu işin de bir takım kuralları mevcut. O da tamamen gideceğiniz dönem.

Her milli parkın büyük göç , ıslak sezon vb gibi yıl içinde değişkenlik gösteren dönemleri mevcut, yoğun dönemde gideceğiniz milli parkta daha fazla ve çeşitli hayvan görme olasılığınız artacaktır. 

Yoğun dönem dışında safariler daha ucuz oluyor ayrıca bu da hayvan görmeyeceksiniz demek değil ancak yine de siz siz olun, Afrika’ya, milli parklara en doğru döneminde gidin.

SAFARİ PAHALI BİR AKTİVİTE Mİ?

Bu sorunun cevabı ne yazık ki evet.

Safariler oldukça pahalı aktiviteler. Safari fiyatları yaptığınız araca, gittiğiniz milli parka, ziyaret döneminize ve konaklama stiline göre değişiyor. 

Safariyi yalnız başına kendi aracınız ile yapmanız mümkün değil, bunun için illa ki gideceğiniz ülkenin turizm ofisine kayıtlı bir acenta ile anlaşmanız gerekiyor. Milli park girişleri de ortalama günlük 100 USD’den başlıyor.

 

SAFARİ İÇİN EN İYİ MİLLİ PARKLAR HANGİLERİ?

Bu soru her ne kadar aranılan cevaba göre farklılık gösterse de safari için ön plana çıkan, büyüklükleri, hayvan çeşitliliği ve doğasıyla turistleri çeken 3 tane milli park var.

Bunlar,

Kenya – Masai Mara

Tanzanya – Serengeti

Kruger – Güney Afrika

Bu 3 milli park da safari konusunda Afrika’nın en babaları!

 

SAFARİDE NERELERDE KONAKLANIYOR?

Safari bütçenizi en çok etkileyen konulardan biri de safari konaklamaları…

Safaride kaba taslak 3 farklı konaklama biçimi bulunuyor. Çadırlar, lüks çadırlar ve lodge’lar. 

Lodge’lar bildiğiniz otel, bazıları küçük kulübeler bazıları da ultra lüks çadırlardan oluşuyor. En önemli özelliği milli parkların içinde gizlenmiş alanlar olması. Bu da gece avları izlemeyi mümkün kılabiliyor. Gecelik ücretleri 600 USD’den başlıyor.

Lüks çadırlar içinde tuvaleti, duşu ve yatakları bulunan kulübemsi konaklama istasyonları. Milli parkların hemen yanında yer alıyor.

Normal çadırlar ise duş ve tuvalet alanlarının ortak kullanıldığı basit kamp çadırları. Onlar da milli parkların dışında yer alıyor.

2016 AĞUSTOS AYINDA GERÇEKLEŞTİRDİĞİMİZ KENYA – ZANZİBAR TURUMUZDA BİZLERE EŞLİK EDEN GEZGİNLERİN YORUMLARINI BURADAN OKUYABİLİRSİNİZ…

 

AYRICA 2017 AĞUSTOS AYINDA (BAYRAMDA TURU) SAFARİ HEYECANINI BİZLERLE BİRLİKTE YİNE AYNI ROTAMIZ KENYA – ZANZİBAR’DA YAŞAYABİLİRSİNİZ.

KENYA – ZANZİBAR TURUMUZ İÇİN TIKLAYINIZ…

 

0

 Düşkünlük / 0 Yorumlar
Bu yazıyı paylaşın:

Bu yazı yorumu


Kaydırmak için formda tıklayın

Arşivler

> <
Jan Feb Mar Apr May Jun Jul Aug Sep Oct Nov Dec
Jan Feb Mar Apr May Jun Jul Aug Sep Oct Nov Dec