17
Nis-2017

MASAİ MARA SAFARİ REHBERİ

Masai Mara Kenya‘nın güneybatısında yer alan ve dünyanın en iyi safari alanlarından biri kabul edilen milli park.

Yerel dilde Maasai Mara olarak adlandırılan park Kenya’nın en büyük kabilelerinden Maasai’lerin de yaşam alanlarının ortasında yer alır.

Kenya turu rotasının olmazsa olmazı Masai Mara Afrika’nın en iyi milli parkları sıralamasında her zaman ilk 2 ‘de yer alır.

Bu arada unutmadan, eğer KENYA GEZİLECEK YERLER LİSTESİne bakmadıysanız sizi öncelikle oraya alalım 🙂

Bu girizgahtan sonra safari konusunda merakı olanları aşağıdaki makalelerimize davet ediyoruz…

SAFARİ NEDİR ? NASIL YAPILIR?

BÜYÜK GÖÇ NEDİR? AFRİKA SAFARİ REHBERİ

MASAİ MARA NEDEN BU KADAR ÖNEMLİ?

Masai Mara Kenya – Tanzanya sınırında, Kenya toprakları içerisinde yer alır. Milli parkın hemen güneyinde ise (sınırın Tanzanya tarafında) devasa Serengeti Milli Parkı ve Ngorongoro Krateri yer alır. Ngorongoro’nun başladığı alandan Masai Mara’nın en kuzey noktasına kadar olan alan ortalama 350 kilometredir, bu da dünyanın en büyük rezerv alanını oluşturmaktadır.

Yani rezerv alanı olarak adlandırdığımız bu devasa topraklarda hayvanlar içgüdüsel olarak hareket eder, tüm yaşamlarını da bu bölgede sürdürürler. Çünkü bölgede ihtiyaçları olan düzlükler, yeşillikler, uçsuz bucaksız ıssız alanlar bulunur. Böyle verimli bir bölge hayvan faunası açısından da Masai Mara ve Serengeti’yi oldukça zengin kılar.

 

MASAİ MARA’YA ULAŞIM

Masai Mara ülke turizminin can damarı olduğu için Kenya‘yı ziyaret eden hemen hemen tüm turistler Masai Mara’yı ziyaret ediyor. Onun için Masai Mara’ya ulaşım seçenekleri çok fazla.

Öncelikle Masai Mara’ya safari turu yapmak için geliyorsanız 2 farklı seçenekten birini seçmek zorundasınız, bunlardan ilki ve pahalı olanı charter uçak seferleri.

Masai Mara’da bir havalimanı bulunmuyor ancak küçük uçaklar uzun bir düzlükte bulunan toprak piste oldukça rahat bir şekilde iniş yapabiliyorlar.

Masai Mara uçuşları sadece Nairobi‘den gerçekleşiyor ve tek yön bilet fiyatları ortalama 90 USD.

Masai Mara’ya uçakla gitmek zaman açısından çok şey kazandırıyor. Ortalama 1 saatlik bir uçuşla bölgeye çok hızlı bir şekilde varıyorsunuz. Ayrıca görülecek manzara da cabası.

Nairobi – Masai Mara uçuşları daha çok zengin ve zamanı kısıtlı olan turistler için cazip.

Diğer bir seçenek ise karayolu. Nairobi – Masai Mara karayolu ile ortalama 7 saat sürüyor. Yolculuk bir noktaya kadar oldukça keyifli, Büyük Rift Vadisi‘nden geçerek Masai düzlüklerine doğru şahane bir manzarada gidiyorsunuz.

Masai bölgesinin başkenti Narok. Narok Kenya‘nın büyük şehirlerinden biri ve Masai Mara Milli Parkı öncesi yerleşim yeri olan son durak.

Narok’a kadar asfalt yolda ortalama 4.5 saat gidiyorsunuz, sonrası ise tam bir kabus.

Narok’tan Masai Mara’nın giriş kapısına kadar olan yol toprak ve inanılmaz tümsekli. Bunun sebebi ise doğal yaşama bu noktadan sonra müdahale edilememesi. 2.5 saatlik yolculuk cidden insanı oldukça sarsıyor. Onun için safari turu yaparken minivan değil de jeep tercihi yapın, o yollarda kendinize yazık etmeyin.

7 saatlik bu uzun yolculuğa sonuna kadar değecektir, emin olabilirsiniz.

 

MASAİ MARA KONAKLAMA

Masai Mara konaklama konusunda rakipleri olan milli parklara göre oldukça zengin seçeneklere sahip.

Dilediğiniz bütçede, dilediğiniz lükste konaklamanız mümkün.

EN UCUZ KONAKLAMA STİLİ – ÇADIR KAMPLAR

Bunlar en ucuz konaklama seçenekleri. Hepsi Masai Mara Milli Parkı’nın dışında, parkın hemen yanı başında yer alıyor. Çadırlar bildiğimiz kamp çadırı, tuvalet ve duş alanları ortak.

LÜKS ÇADIRLAR

Orta bütçeli lüks çadırlar da diğer kamplar gibi parkın dışında yer alıyor. Ancak bu kamplar diğerlerine oranla daha lüks. Odalarda devasa yataklar, duş ve tuvalet yer alıyor. Ayrıca bu kampların ortak alanları, restaurantları ve 24 saat güvenliği bulunuyor.

LODGE

Lodge safari alanları içinde yer alan ve oldukça lüks olan otellere verilen isim.

Hepsi Masai Mara Milli Parkı’nın içinde yer alıyor. Hayvanlar etkilenmesin diye ağaçlarla çok güzel gizlenmiş bu otellerin içinde yüzme havuzu, lüks villalar, seyir terasları ve restaurantlar yer alıyor. Gecelik 600 USD’den başlayan fiyatlarla hizmet veriyorlar.

MASAİ MARA GİRİŞ ÜCRETLERİ

Kenya safari konusunda pahalı bir ülke. Masai Mara’da safari yapabilmek için Kenya Turizm Ofisi tarafından onaylanmış bir seyahat acentası ile Nairobi’de anlaşmanız ve tura oradan başlamanız gerekiyor. Yani araç kiralayayım, süreyim milli parkın içinde durumu söz konusu değil.

Tüm safari sürüşü yapan şoförler yıllardır milli parkın içinde görev yapan uzman kişiler. 2 kilometreden leopar kokusu alıp bir anda sizi önüne çıkarırlar, anlamazsınız 🙂

Masai Mara Milli Parkı’nın günlük giriş ücreti kişi başı 90 USD.

 

MASAİ MARA BÜYÜK GÖÇ DÖNEMİ

Masai Mara büyük göç döneminde %100 kapasite ile çalışıyor. Bu dönemde özellikle Avrupa ve Amerika’dan turistlerin Kenya’ya akın ettiği bir dönem. Aynı şekilde belgesel çekimleri için dünyanın dört bir yanından çekim ekipleri de 2 ay boyunca bölgede kalıyorlar.

Masai Mara en yüksek sezonunu büyük göçün gerçekleştiği temmuz ortası – eylül ortası dönemde yaşıyor. Bu dönem öncesi yağışlar otlak alanları ortaya çıkarıyor ve hayvanlar içgüdüsel olarak burada kalıyorlar. Eylül sonundan itibaren ise Tanzanya sınırına, Serengeti’ye doğru göç ediyorlar.

Yüksek sezon olan büyük göç dönemi Masai Mara’da safari ve konaklama fiyatları tam anlamıyla 2 katına çıkıyor.

MASAİ MARA SAFARİ

Masai Mara Milli Parkı sabah 6 akşam üzeri 7 arasında açık. Bu saatten sonra parkta kalmak kesinlikle yasak çünkü av saati başlıyor ve Masai Mara’da gece safarisi yapılamıyor.

Hayvanların en etkin olduğu saatler sabahın ilk ışıkları. Yani sabah 6’da büyük bir avı görüntülemeniz içten bile değil.

Onun dışında akşam üstü de hayvanlar kıpırdamaya, av aramaya başlıyorlar. Bu saatler de safarinin en canlı saatleri olarak kabul ediliyor.

Onun dışında güneş tepedeyken hayvanlar bir köşede dinlenmeyi tercih ediyorlar. Avdan öte onları dinlenirken gözlemlemek de oldukça ilgi çekici.

MARA NEHRİ – HAYVANLARIN NEHİR GEÇİŞİ

Geldik Masai Mara’nın kesinlikle en can alıcı noktasına.

Masai Mara’yı boydan boya ikiye ayıran, aynı zamanda bir bölümü Tanzanya – Kenya sınırını da oluşturan Mara Nehri habitat açısından oldukça önemli.

Mara Nehri’ni bilmeyeniniz yoktur, sürekli olarak belgesellerde nehirden karşıya geçmeye çalışan antilopları, zebraları ve onları pusuya düşürmeyi bekleyen timsahları izleyip duruyorsunuz. İşte bu noktada, özellikle büyük göç döneminde bulunmak inanılmaz bir deneyim. Hem hayvanların geçişlerini izliyor hem de gerçek bir ava canlı gözlerle tanıklık ediyorsunuz.

Mara Nehri’nde Kenya Ordusu’nun milli parkları koruyan birliğinin bir ofisi var. Burada jeepleriniz ile duruyor ve askerler ile ortalama 1 kilometre nehrin kenarında yürüyüş yapabiliyorsunuz. Tabiki de askerlere birkaç dolar bahşiş vermek işin raconundan.

Mara Nehri yürüyüşünüz sırasında – ki burası koskoca milli parkta araçlarınızdan inip yürüyüş yapabildiğiniz tek nokta – timsahlara ve su aygırlarına oldukça yakından bakıyorsunuz. Hiçbir tehlikesi yok çünkü günün bu saatinde kımıldamaya halleri olmuyor.

 

MASAİ MARA – SERENGETİ SINIRI

Nehrin yürüyüş yaptığınız yerine çok yakın bir noktada ufak bir kaya yer alıyor. Üzerinde ise TK yazıyor, yani bir taraf Tanzanya, diğer taraf ise Kenya demek. Bu kaya aynı zamanda dünyanın en ünlü 2 milli parkı olan Serengeti ve Masai Mara’nın da sınırı!

Antilop ve zebraların tek sıra halinde kilometrelerce konvoy şeklinde Masai Mara’dan Serengeti’ye geçişine bu gözler canlı tanık oldu, gerçekten büyüleyici bir andı.

Son olarak birkaç not,

MASAİ MARA EN İYİ SEZON : TEMMUZ – EYLÜL

MASAİ MARA EN İYİ KONAKLAMA : LÜKS ÇADIR KAMP

MASAİ MARA EN İYİ ULAŞIM : KARADAN 4×4 JEEPLER İLE

MASAİ MARA’DA EN İYİ AN : BÜYÜK GÖÇ

MASAİ MARA’DA EN BÜYÜLEYİCİ HAYVAN : AĞAÇTAKİ LEOPARLAR

MASAİ MARA’DA EN BÜYÜLEYİCİ MANZARA : GÜN DOĞUMU , SABAH 6.15 SULARI, GİRİŞ KAPISININ KUZEYİ

MASAİ MARA’DA EN BÜYÜK LÜKS : AKŞAM KAMP ATEŞİNDE BİRA

 

 

0

 Düşkünlük / 0 Yorumlar
Bu yazıyı paylaşın:

Bu yazı yorumu


Kaydırmak için formda tıklayın

Arşivler

> <
Jan Feb Mar Apr May Jun Jul Aug Sep Oct Nov Dec
Jan Feb Mar Apr May Jun Jul Aug Sep Oct Nov Dec