23
Eki-2017

KUZEYDE BİR DEĞİŞİK İNANÇ : İZLANDA’NIN ELFLERİ VE TROLLERİ

Gezi Yazıları   /  

İzlanda turu biter bitmez bir ülkeden bu kadar etkileneceğimizi, bizde bu denli izler bırakacağını tahmin dahi edemezdik. Ancak her yeni rotanın yaptığı sürprizler İzlanda’da hem sayıca oldukça fazlaydı hem de klasik bir din ve inanç anlayışının dışında oldukça ilgi çekici inançlarla karşılaşarak bulduk kendimizi.

İzlanda‘yı 50 maddede anlattığımız efsanevi makalemizde de (buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz) belirttiğimiz gibi İzlanda’da resmi din Lüteryanlık, Hıristiyanlık’ın bir kolu olan Lüteryanlık’ın dışında ülkede Viking dönemlerinden gelen ve paganizm alt yapılı Kuzey Norse inancına sahip sayısı da bir hayli fazla.

Kuzey ülkelerinin mitolojilerini ve tarihini etkileyen, günümüzde dahi oldukça merak uyandıran Vikingler İzlandalıların atası olarak kabul ediliyor. MS 9. yy’da ülkeye ayak basan Norveç klanlarından itibaren bu kuzeyli topluluk dışarıdan çok fazla etkilenmiyor. Gerek inanç, gerekse de dil olarak oldukça iyi korunan İzlanda’da norse inancının da çok ötesinde doğa üstü varlıklara inanma durumu var ki yerel rehberden dinlerken şok oluyor, İzlanda turu grubumuz ile birlikte birbirimize bakakalıyoruz.

Öncelikle şunu belirtmekte fayda var, ne yazık ki Türkçe bloglarda ve Türkçe wikipedia sayfasında elfler ile ilgili yazılmış çoğu makale yanlış ya da eksik. Elfleri Yüzüklerin Efendisi kıvamında yazanlardan tutun da hikayesinin neredeyse hiçbir yerde anlatılmamış olmasına kadar pek çok sorun var, bizler de bu makalede durumu oldukça güzel özetleyeceğiz.

Başlıyoruz…

İzlanda’nın nüfusu 340.000, nüfusun %85’i elflere ve trollere inanıyor. Bu kadar gelişmiş, medeni bir toplumdan doğa üstü varlıklara inanmak ve bunlara inanılmaz saygı duymak her ne kadar saçma gelse de geçmişlerindeki dini öğretilerin bozulmamış olduğunu ve doğaya olan saygının bu denli inanç üzerinde etkili olduğunu gözlemliyoruz.

ELFLER KİMDİR? GÜNÜMÜZDE ELFLER VAR MI?

Elflerin hikayesi ise oldukça enteresan.

İnanışa göre, Tanrı Adem ve Havva’yı ziyarete gelecek. Bu önemli ziyaret öncesi Adem ve Havva tüm çocuklarını hazırlıyorlar ancak bu çocuklardan bazıları oldukça kirli ve kirli çocuklar asla Tanrı’nın karşısına çıkarılamaz! Onlar da temiz çocukları Tanrı’nın ziyaretine sunup kirli olan çocuklarını saklıyorlar ki Tanrı’nın gazabına uğramasınlar.

Tanrı ziyareti sırasında bu durumu farkediyor, öyle ki Tanrı’dan asla bir şey saklanılamaz, sonrasında kirli çocukların temizlenmeyi kabul etmemelerine sinirlenerek onlara bir ceza veriyor. Bu kirli çocukları doğa üstü bir varlığa çevirerek onları cezalandırıyor. Yani elfler ilk insandan günümüze kadar ulaşmış ve Adem ile Havva’nın kirli çocukları olan kişiler.

Hikaye böyle bir enteresanlık ile başlıyor.

ELFLER NERELERDE YAŞIYORLAR? GÖRÜNÜRLER Mİ?

Elfler Kuzey (İskandinav), Anglo Sakson ve Germen inancında var olduğuna inanılan doğa üstü varlıklar.

Elfler büyük, devasa kayaların içinde yaşıyorlar. Elfleri normal gözle görmek mümkün değil, sadece elf uzmanı dedikleri çok çok özel kişiler elfleri görebiliyormuş.

Öyle ki henüz 6 yıl önce İzlanda’da bir yol yapım çalışması esnasında yol araçları sürekli bozuluyor, işçiler bir yerlerden düşüp zarar görüyorlarmış. Duruma bir türlü çözüm bulunamayınca özel bir elf uzmanı kadın çağrılmış. Kayaları patlatarak yapılması planlanan yoldaki kayalara gidip sözde elflerle konuşan kadın dönüp bu yolun buradan geçmemesi gerektiğini aksi takdirde daha büyük belalara yol açacağını, buranın bir elf yuvası olduğunu belirtmiş. Daha sonrasında İzlanda parlamentosundan oy çoğunluğuyla bu çok önemli otoyolun güzergahının değiştirilmesi kararlaştırılmış.

Elfler zararlı değilmiş ancak yuvalarına bir zarar geldiğinde ya da rahatsız edildiklerinde tehlikeli olabiliyorlarmış.

Elfler normal insanlara görünmüyorlar, sadece elf uzmanı adı verilen bu çok özel kişiler elfleri görebiliyor.

ELFLER KAÇ SENE YAŞIYORLAR? NE YİYİP İÇİYORLAR?

Elflerin ortalama yaşam süresi insan ömrü kadar, yani onbinlerce sene yaşamıyorlar. Aynı insanlar gibi üreyip çoğalıyorlar, insanların yedikleri yemekleri yiyorlar ve evleniyorlar.

Elfleri sürekli besleyen, büyük kayaların altına sürekli olarak yemek bırakan insan sayısı İzlanda’da oldukça fazla. Ertesi gün dolu tabaklar tabi ki de boş olarak bulunuyormuş.

Not: İzlanda fotoğraflarını araştırdığınızda evlerin önünde yuvalar, yemekler vs bulunduran kareler göreceksiniz, herkes bunları elfleri besliyorlar şeklinde paylaşıyor ancak bu büyük bir yanılgı, evlerin önüne bırakılan yemekler troller için. O kısma aşağıda değineceğiz.

ELFLERİN GÜNÜMÜZE ETKİSİ

Elfler Hollywood‘un da dikkatinden tabi ki de kaçmadı. Bu kadar inanılmaz öykülerin kahramanı elfler hayatımıza en çok etkiyi Yüzüklerin Efendisi ile bıraktı.

Gerek Yüzüklerin Efendisi gerekse de Game of Thrones (Orada elf konusu yok) İzlanda’da çekimleri yapılmış yapıtlar olsa da hikaye olarak da kuzey norse inancından oldukça etkilenmiş yazarların ürünleri.

Elfler çizgi romanlarda, Hollywood’da ve romanlarda figür olarak sarışın, oldukça güzel bir ırk olarak resmedilse de elflerin belirgin özellikleri yok. Sarışın figür tamamen kuzey inancından süregelen bir algı.

ELFLER HANGİ ÜLKELERDE YAŞIYORLAR?

Kuzey inancı gereği elflerin sadece kuzey ülkelerinde yaşadığı gibi bir düşünce hakim olsa da aslında elfler evrende her yerde yaşıyorlar. En azından inanış bu şekilde.

İZLANDA VE TRoLLER

Gelelim son dönemde sosyal medyadan aşina olduğumuz, İngilizcede kendine resmi olarak yer bulan trollemek fiilinin baş kahramanları Trollere.

Troller yine mitolojik olarak var olan devasa büyük yaratıklar. Ancak diğer doğa üstü varlık olan elflerin aksine troller oldukça tehlikeli çünkü büyük bir çoğunluğu insan yiyerek büyüyorlar.

Oldukça geniş hacme ve boya sahip troller gölgelik bölgelerde ve karanlıkta (mağaralarda vs) yaşıyorlar. Sebebi ise güneşi gören trollerin anında taşa çevrilmesi. Bu konuda Batı İzlanda’da, Borgarnes yolu üzerinde devasa bir kayanın hikayesi var. Bu kaya güneşin taşa çevirdiği bir trolmüş. Bir gün trolün biri çiftçiyi yemek için kovalıyormuş. Can siperane kaçan çiftçi yamacı döndüğünde güneşi görmüş, hemen peşindeki trol ise anında devasa bir kayaya dönüşmüş ve çiftçinin hayatı bu şekilde kurtulmuş.

Troller insan yiyerek besleniyorlar ancak her zaman saldırmıyorlar. Özellikle İzlanda’nın taşra bölgelerinde troller evlere geldiği zaman içeri rahat girebilsinler diye girişleri oldukça yüksek yapıyorlar. Trolller kendilerine saygı duyan ve onlara çeşitli hediyeler sunan (evlerinin önüne yiyecek vb koyanlar) insanları yemiyorlarmış.

 

İZLANDA’NIN NOEL BABASI – DAHA DOĞRUSU NOEL ÇOCUKLARI

İzlanda’da tek bir tane Noel Baba bulunmuyor, her konuda kendine muhteşem hikayeler yaratan İzlanda mitolojisi bu konuda da eksik kalmamış ve bugünlere muhteşem bir hikaye sunmuş.

Norse mitolojisindeki bir inanç bugünlere İzlanda’nın Noel Babası – Noel Çocukları olarak geçmiş.

Kuzey İzlanda‘da, Myvatn Gölü civarında Game of Thrones çekimlerinin İzlanda’daki merkezi konumunda yer alan Dimmuborgir Milli Parkı’nda bir çift trol yaşıyormuş. 13 çocuğu olan bu çift oldukça muzip ancak bir o kadar da tehlikeliymiş. Çocuklarına acayip komik isimler koyan bu trol çiftin 13 çocuğu da Noel’den önceki 13 gün boyunca bu bölgede insanlara görünürlermiş.

13 çocuğu ile birlikte ufacık bir mağarada (nasıl sığdıkları muamma) yaşayan bu trolün mağarasını Dimmuborgir Milli Parkı’nda ziyaret etmek mümkün.

Bu o kadar yerleşmiş bir gelenek halini almış ki buna inanan topluluklar bu mağarada Noel’e kadar 13 gün boyunca yaşıyorlar ve çevredeki insanlara kendilerini gösteriyorlar.

Her ne kadar komik isimlere sahip olsalar da bu 13 çocuk aslında çok tehlikeliymiş çünkü yüzyıllar boyunca insanları kaçırıp annelerine götürmüşler, anneleri de bu kaçırılan insanları yiyormuş. Ama bugün çok şanslıyız dedi rehberimiz çünkü artık çocuklar anneleri ile birlikte yaşamıyorlarmış!

 

0

 Düşkünlük / 0 Yorumlar
Bu yazıyı paylaşın:

Bu yazı yorumu


Kaydırmak için formda tıklayın

Arşivler

> <
Jan Feb Mar Apr May Jun Jul Aug Sep Oct Nov Dec
Jan Feb Mar Apr May Jun Jul Aug Sep Oct Nov Dec