31
Eki-2017

KUZEY IŞIKLARI HAKKINDA GENİŞ BİLGİLER

Gezi Yazıları   /  

Kuzey Işıkları ya da resmi adı ile Aurora Borealis, bu hayatta yaşanabilecek en özel gezi tecrübelerinin başında geliyor. Daha geçen hafta İzlanda turu muz sırasında, 7 gecede 2 kez gördüğümüz bu muhteşem doğa olayının tüm detaylarını bu makalede bulabilirsiniz.

Kuzey Işıkları turları muhteşem bir kış aktivitesi, bir kişinin kendine verebileceği en büyük hediye ancak hem kuzey ışıklarını görmek o kadar kolay değil hem de oldukça şanslı olmanız gerekiyor.

Kuzey ışıkları nedir, kuzey ışıkları en güzel nerede görülür, kuzey ışıkları turları kaç paradır… Başlıyoruz.

KUZEY IŞIKLARI NEDİR?

Kuzey ışıkları, kutup ışıkları, aurora borealis gibi pek çok isme sahip bu inanılmaz oluşum güneşten gelen yüklü parçacıklar (fırtınalar) ile yeryüzünün manyetik alanının etkileşmesi sonucu oluşan ve gökyüzünde (iyonosferde) görülen ışıklardır.

Aslında kutup noktalarında görebileceğiniz bu oluşumlar kuzeyde Aurora Borealis , güneyde ise Aurora Australis (Güney Işıkları) olarak adlandırılır.

Güney yarımkürede, güney ışıklarının görüldüğü en güzel yer Antarktika’dır, bu sebeple daha kolay ulaşılabilen ve daha çok ilgi çeken kuzey ışıkları daha çok yer edinmiştir.

KUZEY IŞIKLARI NASIL GÖRÜLÜYOR?

Kuzey ışıklarını görmek için 3 temel etkenin bir araya gelmesi gerekiyor. Öncelikle zifiri bir karanlığa ihtiyaç var. Zifiri karanlıkta solar aktiviteler çok daha net görülüyor.

İkinci olarak bulutsuz, açık-temiz bir hava gerekli. Şöyle ki havada oldukça yüksek bir katmanda görülen kuzey ışıklarını görmeyi etkileyen en büyük etkenlerden biri de bulutlar. Bulutsuz, açık bir hava olmazsa olmaz!

Ve son olarak solar aktivite. Solar aktivite yoğunluğu kuzey ışıklarını oluşturan etmenlerin derecesini belirliyor. 0 ile 9 arasında değerlendirilen bu aktiviteler için rakam ne kadar artarsa (solar aktivite ne kadar yüksekse) görülme şansı o kadar artıyor.

Bu önemli notu da paylaşmakta önem var, solar aktivite zayıf, rakam olarak 0 dahi olsa kuzey ışıklarını görme şansı bulunuyor.

 

KUZEY IŞIKLARI NE ZAMAN GÖRÜLÜYOR?

En önemli soruların başında kuzey ışıklarının ne zaman görüldüğü geliyor.

Yukarıda saydığımız etmenlerin bir arada olabilmesi için en uygun dönem eylül ortası ile nisan başına kadar olan dönemi söyleyebiliriz.

Ancak kuzey ışıklarının ne zaman görüleceği konusunda herhangi bir şart bulunmamaktadır, mesela 2017 yılı ağustos ayında birkaç gece İzlanda’da kuzey ışıkları görülmüştür. Her ne kadar geceler 3-4 saat civarı olsa da kuzey ışıkları bazen kendini gösterebiliyor.

KUZEY IŞIKLARINI GÖRMEK İÇİN EN iyi yerler

Kuzey ışıklarının en güzel izlenlediği ülkeler Grönland, İzlanda, Kanada, Norveç, İsveç ve Finlandiya.

Kuzey ışıkları Grönland ve İzlanda’nın tümünde görülürken, Kanada, Norveç, İsveç ve Finlandiya gibi ülkelerde kuzey ışıkları daha çok bu ülkelerin kuzey kesimlerinde izlenebiliyor.

 

ÜLKE ÜLKE KUZEY IŞIKLARI TURU

1- İzlanda

İzlanda turu kuzey ışıklarını görmek için mükemmel bir tatil seçeneği olabilir.

İzlanda’da solar aktivite, bulut ortanı ve sezonuna göre değişmekle birlikte kuzey ışıkları bu güzel ada ülkesinin her bir köşesinde görülebiliyor.

Normalde şehir ışıklarından uzak yerlerde izlenmesi gereken bu doğa aktivitesi İzlanda’nın başkenti Reykjavik‘in ünlü sahil şeridinde dahi mükemmel izlenebiliyor.

Ayrıca Reykjavik kuzey ışıklarını görebileceğini dünyadaki ender başkentlerin başında geliyor.

2-Grönland

Dünyanın en buzuluna ev sahipliği bu yerleşim yerine ulaşım bir hayli zor ancak kuzey ışıklarının en güzel gözlemlendiği alanlardan biri.

Özellikle Arktik Cruise’larında bir akşam kuzey ışıklarını izlemek nefes kesici olabilir.

3-Finlandiya 

Kuzey ışıkları denince akla gelen ülkelerin başında yer alan Finlandiya’da bu doğa harikasını gözlemleyebilmek için kuzeye, Lapland bölgesi ve kuzey kutbuna doğru uzanmanız gerekiyor.

Laponya ya da Lapland bölgesi kış turizmi için (her ne kadar gündüz saatleri oldukça az olsa da) ideal bir nokta.

4-Norveç

Dünyaca ünlü Norveç Fiyortları’nda kuzey ışıkları izlemek şahane olmaz mıydı?

Ekim sonrası dönemde, dünyaca ünlü cruise destinasyonu olan Norveç’in batısındaki fiyortlarda özel olarak düzenlenen kuzey ışıkları cruise turları bulunuyor.

5-İsveç

İskandinavya denince akla gelen ilk ülke olan İsveç’in en kuzey ucunda, Norveç sınırında yer alan Abisko Milli Parkı içinde barındırdığı Aurora İstasyonu ile son dönemde “Dünyanın en iyi kuzey ışıkları noktası” olarak pazarlanıyor.

6-Kanada

Avrupa dışındaki en ideal kuzey ışıkları gözlem noktalarından biri olan Kanada’da, ülkenin kuzeyine, buzullara doğru ilerledikçe ıssızlığın ortasında bu muhteşem deneyimi yaşamanız mümkün.

Bir de şöyle bir not geçelim, özellikle Amerika’dan Avrupa’ya gelen uçuşlar rotaları gereği Kanada’nın kuzeydoğusunda bir yarım çember çiziyor, buzulların üstünden geçerken gözlerinizi açık tutun, bir uçuşta görülmesi en muhteşem olayı yaşayabilirsiniz.

7-Alaska

Amerika’nın yüzyıllar önce Rusya’dan bünyesine kattığı ve anakaraya sınırı bulunmayan eyaleti Alaska ise dünyada kış turizminin en gözde duraklarının başında geliyor.

KUZEY IŞIKLARINI EN UCUZ NE ŞEKİLDE GÖREBİLİRİM?

Aşağıda bahsedeceğimiz 3 farklı seçeneği izleyerek kuzey ışıklarını en doğru merkezlerde, en ucuz şekilde izlemeniz mümkün olabilir.

-İZLANDA ROTASI

Başkent Reykjavik’e aktarmalı uçuşlar bulunuyor, başkente vardıktan sonra herhangi bir yere gitmeniz gerek bile yok. Eğer şanslıysanız Reykjavik (Keflavik) Havalimanı’nda bile bu olayı izlemeniz mümkün.

-NORVEÇ FİYORTLARI ROTASI

İstanbul’da direk ya da aktarmalı olarak başkent Oslo’ya varış ve sonrasında tren ile Reinheimen’e geçebilir, burada kuzey ışıklarını görebilirsiniz.

Şansınızı yükseltmek adına kuzeydeki Tromsö kesinlikle öneridir!

-FİNLANDİYA LAPLAND ROTASI

Başkent Helsinki ve sonrasında 1 saatlik bir iç hat uçuşu ile Lapland’in en büyük şehri Rovaniemi’ye giderek yine kuzey ışıklarını görmeniz mümkün.

 

0

 Düşkünlük / 0 Yorumlar
Bu yazıyı paylaşın:

Bu yazı yorumu


Kaydırmak için formda tıklayın

Arşivler

> <
Jan Feb Mar Apr May Jun Jul Aug Sep Oct Nov Dec
Jan Feb Mar Apr May Jun Jul Aug Sep Oct Nov Dec