28
Eki-2016

KÜBA TURU

Gezi Yazıları   /  

40 YIL SONRA GELEN AMERİKAN GEMİSİ VE KÜBA TURU ETKİLERİ

Küba gerçekten bozuldu mu?

Amerikalılar Küba’ya akın mı ediyor?

Küba’yı bu yıl kaç milyon Amerikalı ziyaret edecek?

Küba’da sosyalizm bitiyor mu?

Küba’da fiyatlar arttı mı?

"/

Ailesi toprak sahibi, ülkenin doğusundaki önemli şeker kamışı tarlalarının sahibi Castro kardeşlerin inanılmaz bir ideoloji anlayışıyla doğması, 1953’te Moncada Kışlası hüsranı ve sonrasında ülkenin doğusundan başlayıp 1 Ocak 1959’da başarıya ulaşan sosyalist bir devrim.

Sonrasında Sovyetler ve merkez Çin hükümeti ile geliştirilen ilişkiler, Yugoslavya pazarı ve 1991’e kadar pazar sıkıntısı çekmeyen, oldukça geniş kaynaklara sahip, Amerika’ya tamamen sırt çevirmiş bir Küba.

Domuzlar Körfezi çıkarmasının ardından iyice kopan ilişkiler Amerika ve Küba‘yı yan yana 2 düşman konumuna düşürdü, bunda tabiki de Amerika’nın dünya pazarındaki sosyalizm ile olan savaşı büyük pay oynuyordu.

Sonrasında 91 krizi ve tamamen ambargo yemiş, tüm benliğini Venezuela ile olan ticari ilişkilere bırakmış, ekonomisi çökmüş bir Küba.

Peki Karayipler‘in dibinde olup da turizme bulaşmamak mümkün mü? Tabiki de hayır.

Fakat onca ambargo, ülkenin 200 milyon turistli pazara sahip Amerika’dan pay alamaması ve kıta Avrupa’sına olan uzaklığı da bunda etken.

Kısacası Karayipler’de turizmden iyi para kazanmak istiyorsan Sam Amca ile ilişkilerini iyi tutman gerekiyor, bunda en güzel örnek Panama ve Kosta Rika.

Fidel’in yönetimden çekilmesi, Castro’ların küçüğünün başa gelmesi, Obama’nın ılımlı politikaları derken Küba – Amerika ilişkileri de bir hayli güçlendi. Karşılıklı konsolosluklar açıldı ve Eylül’de ilk Amerikan cruise yolcu gemisi Havana limanına demirledi.

Küba turu denince akla gelen ilk pazarlar olan İspanya, İtalya ve Rusya Küba’yı istenilen düzeye taşımıyordu, onun için Amerika Küba turizminin %80’ini kendi başına karşılayabilirdi.

Cruise Miami’den yola çıkarken sadece tek bir tekne Castro karşıtı protestolar yaptı, Havana limanında ise Amerika – Küba bayrakları sallayan binlerce Kübalı vardı, onlar için bu 2500 kişilik bir gemi değil, bir ülkenin umuduydu.

Bunun daha fazlasını ise Amerika’nın Küba pazarına açılan cruise şirketlerinin CEO’ları söylüyor: “2017’de Küba’ya 3 milyon Amerikalı taşıyacağız.”

Aslında bu cümle çok önemli çünkü Küba hali hazırda 6 milyon turist ağırlıyor, bunda 1 Mayıs Küba turu nun önemli bir etkisi var. Adada sezonun uzun yaşanıyor olması da önemli bir etken.

40 yıl sonra Havana’ya ilk defa gelen Amerikan gemisi aslında 3 milyon kişinin habercisi, ada büyük olunca çeşitli rotalar üzerinde de anlaşıyor yetkililer.

Küba bu saatten sonra değişir mi?

Bu konuya vereceğimiz cevap kesinlikle evet, hızlı bir değişim söz konusu olmaz ancak Amerikan dolarının ülkeye girmesi ile mutlaka bir değişim olacaktır.

Küba’da sosyalizm biter mi?

Aslında bu soru biraz da Castro’lardan sonra gelecek olan yönetime bağlı. Sözde sosyalist Çin ekonomisi Küba’yı kurtarmaya yetmiyor, Venezuela ise onlardan beter duruma geldi Chavez sonrası. Sosyalizm bitmese bile gevşeyebilir, özellikle ambargoları kaldırmak adına yönetim şeklinden tavizler verilebilir.

Bundan sonraki süreç Küba turları nı nasıl etkiler, Avrupa pazarı daralır mı bilemiyoruz ancak Küba gibi büyük ve doğal güzellikleri inanılmaz olan bir ada Karayipler’deki diğer ülkelerin turizm payını düşürecektir.

Sadece temennimiz mutlu insanların ülkesindeki o her bireyin daha iyi yaşam şartlarına gelmesi. Ancak 3 milyonluk Amerikalı turistten pay olacak para umarız kişilikleri, gelecek kuşakları olumsuz yönde etkilemez.

 

1 MAYISTA BİZİMLE BİRLİKTE KÜBA’DA,DEVRİM’İN BAŞKENTİNDE OL…

 

 

1 MAYIS KÜBA TURU DETAYLARI İÇİN TIKLAYINIZ…

 

 

 

0

 Düşkünlük / Bir Yorum
Bu yazıyı paylaşın:
  1. sinan arıkan /

    çok faydalı bir yazı olmuş, elinize sağlık

Bu yazı yorumu


Kaydırmak için formda tıklayın

Arşivler

> <
Jan Feb Mar Apr May Jun Jul Aug Sep Oct Nov Dec
Jan Feb Mar Apr May Jun Jul Aug Sep Oct Nov Dec