15
Nis-2017

KENYA GEZİ REHBERİ – GEZİLECEK YERLER

Kenya gezi rehberi miz çok fazla Afrika’ya gitme isteği uyandırıyor, aman dikkat!

Kenya Gezilecek Yerler

Geçen yıl yaptığımız Kenya turu muzdan sonra ülke hakkında çok detaylı bilgilere sahip olduk ve her ne kadar geç kalmış olsak da artık bunları paylaşmanın zamanı geldi.

Öncelikle Kenya Doğu Afrika’da yer alan Afrika‘nın en güvenli ülkeleri listesinin üst sıralarında yer alan muhteşem bir ülke.

Gerek doğal zenginlikleri, gerek muhteşem safari parkları gerekse de Hint Okyanusu kıyısındaki tatil yerleri ile Kenya her daim Afrika’nın en cazip durakları arasında yer alıyor.

 

Kenya’yı her yıl ortalama 6 milyon kişi ziyaret ediyor. Bu ziyaretlerin asıl amacı ise tabi ki de safari.

Dünyanın en güzel milli parklarına sahip Kenya safari için Afrika’nın en popüler ülkelerinden biri. Özellikle büyük göç döneminde ülkeye turist akını oluyor.

Safari konusunu merak edenleri “SAFARİ NEDİR, NASIL YAPILIR?” makalemize alalım, ayrıca “BÜYÜK GÖÇ NEDİR ? ” makalemizde safarinin en yoğun sezonu hakkında çok detaylı bilgiler veriyor.

KENYA GEZİLECEK YERLER

Kenya devasa bir ülke ve gezilecek o kadar çok yeri var ki doğru rotayı doğru zamanda çıkarmak oldukça büyük önem kazanıyor.

Eğer siz de bizler gibi Kenya turu yapacaksanız aşağıdaki yerleri mutlaka Kenya rotanıza katın.

KENYA HAKKINDA KISA BİLGİLER

Kenya Doğu Afrika Birliği üyesi bir ülke, başkenti Nairobi .

Kenya’nın nüfusu 45 milyon.

Ülkeyi her yıl ortalama 6 milyon kişi ziyaret ediyor.

Ülkenin en turistik yerleri Nairobi, Masai Mara, Nakuru Gölü ve Amboseli Milli Parkı.

Ülkenin resmi dili Svahili ve İngilizce. Özellikle büyük şehirlerde hemen herkes çok iyi İngilizce konuşuyor, aksanları oldukça değişik.

Kenya’ya gitmeden önce ilk öğrenmeniz gereken kelime “Jambo” , Svahili dilinde merhaba demek. Aynı zamanda güle güle gibi bir anlam da ifade ediyor.

Ülkenin en büyük kabile topluluğu Maasai’ler, Masai Mara Milli Parkı’nın da yer aldığı bölgede yaşayan Maasiler Kenya’nın en büyük kültürel zenginliklerinden biri, kendilerini rengarenk kıyafetleri ile bir yerlerden tanıyor olsanız gerek.

Ülkede avcılık tamamen yasak. Milli parklar Kenya Ordusu tarafından korunuyor, kaçak avcılığın cezası ömür boyu hapis. Bu anlamda safari alanları çok iyi korunuyor.

KENYA’YA NE ZAMAN GİDİLMELİ?

Kenya’nın en yüksek sezonu temmuz ortası – eylül ortası dönem. Çünkü bu dönemde tüm hayvanlar Kenya sınırları içinde bulunuyor , sonrasında ise hayvanlar yeşil topraklara göç ediyorlar.

NAİROBİ GEZİLECEK YERLER

Başkent Nairobi kendi başına apayrı bir gezi bölgesi.

Nairobi Gezilecek Yerler yazımız için sizi böyle alalım…

 

BÜYÜK RİFT VADİSİ (GREAT RİFT VALLEY)

Büyük Rift Vadisi 6500 kilometre uzunluğunda, Etiyopya’dan Mozambik’e kadar olan bir jeolojik oluşum ve dünyanın en büyük fay hattı.

Ve milyonlarca yıl sonra, tektonik oluşum hareketleri sonucunda Afrika kıtası tam da bu fay hattı üzerinden ikiye ayrılacak.

Büyük Rift Vadisi yolu Nairobi’den çıktığınızda dağlık yolun sonlarına doğru yer alıyor.

Bu yol boyunca uçurumlar ve şahane manzaralar size eşlik ediyor.

NAİVASHA GÖLÜ (LAKE NAİVASHA)

Naivasha Gölü Kenya’nın her ne kadar turistik noktalarından biri olsa da hakettiği değeri tam anlamıyla gördüğünü söyleyemeyiz.

Çok değişik bir safari türü olan tekne safari yapabileceğiniz Naivasha Gölü’nde gölden su içen zürafa ve filleri, hemen yanı başınızdaki su aygırlarını görmeniz mümkün.

Kesinlikle Afrika turu nuzda yaşamanız gereken en enteresan deneyimlerden biri tekne safari. Şiddetle tavsiye edilir.

Onun dışında oldukça büyük bir şehir olan ve gölün yanında bulunan Naivasha’yı ziyaret edebilir, Naivasha’nın yüksek noktalarından göl manzarasını seyredebilirsiniz.

Naivasha’da çok sayıda Avrupalı da yaşıyor, sebebi ise Hollandalıların çevrede çiçek yetiştiren çok fazla çiftliklerinin bulunması.

Kenya’nın çiçek merkezi Naivasha diyebiliriz.

NAKURU GÖLÜ (LAKE NAKURU)

Nakuru Gölü Kenya’nın en portre karelerinden birinin yer aldığı nokta. Pembe flamingoların göç durağı üzerinde yer alan ve yüzbinlerce pembe flamingonun mola verdiği bu şahane göl aynı zamanda çok önemli bir milli park.

Nakuru Gölü Milli Parkı olarak adlandırılan alana girer girmez sizi tepeden Nakuru Gölü’nün muhteşem manzarası karşılıyor. Gölün çevresindeki milli park aynı zamanda beyaz gergedan olarak bilinen (white rhino) ender bir türe de ev sahipliği yapıyor.

Bir anda jeepinizin önünden geçen gergedanlar için hazır olun!

Aynı zamanda Nakuru şehri göle 36 kilometre uzaklıkta bulunuyor ve 2.5 milyonluk nüfusu ile Kenya’nın önemli şehirlerinden biri.

Nairobi – Lake Nakuru arası ortalama 5 saat sürüyor.

YARARLI BİLGİ : Kenya turu sırasında eğer Lake Nakuru tarafına gidiyorsanız aynı gün içinde Lake Naivasha’yı da rotanıza dahil edebilirsiniz.

EKVATOR ÇİZGİSİ

Hepimiz Barış Manço’nun efsanevi ekvator deneyini izlemişizdir, çizginin kuzeyindeki su akışı ile güneyindeki su akışının farklı olması ve bu farklılığın ortalama 1 metrelik bir alanda çok belirgin şekilde değişimi…

Bunun için sizler de Kenya turu rotanıza mutlaka ekvator çizgisini eklemelisiniz.

Kenya ekvator çizgisi nin üzerinde bulunuyor, başkent Nairobi çizginin güneyinde. Lake Nakuru’dan kuzeye doğru ortalama 1 saatlik bir yolculuk sonrası çizgiye varıyorsunuz.

Burada ellerinde su ve tenekeler ile deneyi yapmak için bekleyen ablalar var, 1-2 dolar karşılığı seve seve size bu deneyi gerçekleştiriyorlar.

Aynı zamanda bölgede ekvatorda olduğunuzu belirten çok güzel bir tabela bulunuyor, fotoğraflarınız şahane olacak!

 

MASAİ MARA MİLLİ PARKI

Masai Mara Milli Parkı Kenya’nın en çok ziyaret edilen safari alanı. Bilinenin aksine en büyük milli parkı değil, aksine Kenya’nın en küçük milli parklarından biri.

Ülkenin güneybatısında bulunan Masai Mara Lake Nakuru’dan da, Nairobi’den de ortalama 7 saat sürüyor.

5 Büyük’ün  1 saat içinde görülebilmesi, hayvan çeşitliliğinin çok fazla olması ve dünyada büyük göçün en iyi gözlemlendiği alanlardan biri olması nedeniyle dünyanın en iyi milli parklarından biri kabul ediliyor.

Masai Mara Milli Parkı hakkındaki süper detaylı yazımız için tıklayınız…

AMBOSELİ MİLLİ PARKI

Yine Kenya’nın en küçük ama en verimli, en turistik milli parklarından biri olan Amboseli Milli Parkı başkent Nairobi’ye ortalama 4 saat uzaklıkta bulunuyor.

Tanzanya sınırında yer alan Amboseli Milli Parkı’nın en büyük özelliği ise Afrika’nın en yüksek dağı Kilimanjaro‘ya komşu olması.

Klasik fotoğraflarda gördüğünüz yürüyen fillerin arkasındaki büyüleyici Kilimanjaro fotoğrafları işte bu parkta çekiliyor. Parkın sembolü ise tabiki de filler. Büyük bir fil nüfusuna ev sahipliği yapan Amboseli’de safari turu nuz için bulabileceğiniz her lüks mevcut.

Amboseli’nin içinde bulunan Amboseli Gölü de kuş gözlemcileri için çok iyi bir durak.

 

TSAVO MİLLİ PARKI

Kenya’nın en büyük milli parkı Tsavo doğu ve batı diye ikiye ayrılıyor.

Her ne kadar devasa olsa da yolların safari için çok uygun olmaması, hayvanların çok sıklıkla görülmemesi ve göç toprakları üzerinde olmaması nedeniyle çok tercih edilen bir safari alanı değil.

Daha çok deniz tatili için Mombasa’ya giden turistler kısa safari turları için bu parkı tercih ediyorlar.

 

KENYA’NIN TATİL CENNETİ : MOMBASA

10 sene önce Mombasa patlayan bombalar ve terör örgütlerinin tehlikesi nedeniyle anılsa da günümüzde Kenya’nın Hint Okyanusu kıyısındaki tatil cenneti.

Denizden içeri doğru kıvrılan nehirlerin bir lagün oluşturduğu Mombasa’nın tatil cenneti olarak adlandırılan bölgesi “Island (ada)” olarak anılan sahil şeridi.

Ancak gelişen turizm ile birlikte Mombasa’da sahil şeridi bizdeki Antalya misali resortler ile dolup taşmış durumda.

Mombasa aynı zamanda Kenya’nın en büyük 2. şehri ve ülkenin en büyük limanına ev sahipliği yapıyor.

Uluslar arası uçuşlara açık bir havalimanı bulunması nedeniyle Mombasa’ya ulaşım oldukça kolay.

Nairobi’den 50 dakikalık bir uçuş ile Mombasa’ya ulaşabilirsiniz. Ancak hemen yakınında, Tanzanya’ya bağlı özerk bir ada olan ve çok daha iyi plajlara ve tesislere sahip Zanzibar’ın bulunması Mombasa’nın turist akışını oldukça etkiliyor.

 

Yukarıda belirttiğimiz Kenya gezilecek yerler listesi Kenya’nın en çok görülmesi gereken, en popüler ve en önemli yerlerini kapsıyor.

Siz siz olun Kenya turu rotanızı yaparken bunlara çok dikkat edin.

BİZİMLE KENYA’YI KEŞFETMEK İSTER MİSİNİZ?

GEÇEN YIL 4 JEEP İLE GERÇEKLEŞTİRDİĞİMİZ BÜYÜK GÖÇ – KENYA SAFARİ TURUMUZA BU YIL AĞUSTOS (BAYRAM) 2017’DE KATILMAK İÇİN TÜM DETAYLAR BURADA…

 

0

 Düşkünlük / 2 Yorumlar
Bu yazıyı paylaşın:
  1. S. Kürkçütaş /

    KENYA GEZİSİ UZUN YILLAR AKLIMDA OLAN BİR YER. ÖZELLİKLE MASAİ MARA DA SAFARİ TURU. BİR SONRAKI AFRIKA TURUNUZ NE ZAMAN?

  2. S.Can /

    Sizinle afrika safari turuna arkadasim katilmis ve cok memnun kalmisti. Sanirim simdi sira bende 😉

Bu yazı yorumu


Kaydırmak için formda tıklayın

Arşivler

> <
Jan Feb Mar Apr May Jun Jul Aug Sep Oct Nov Dec
Jan Feb Mar Apr May Jun Jul Aug Sep Oct Nov Dec