22
Nis-2017

İZLANDA’YA GİTMEK İÇİN 10 NEDEN

Gezi Yazıları   /  

Son yıllarda Avrupa’nın yükselen değeri İzlanda resmen turist akınına uğruyor. Öyle ki 300.000 nüfusluk ülkeyi geçtiğimiz yıl 1.2 milyon kişi ziyaret etti, bu da nüfusa oranla çılgın bir rakam demek. İzlanda turları o kadar popüler oldu ki artık Avrupa deyince akla gelen ilk destinasyonlardan birisi olmayı başardı. İzlanda balina turları, kuzey ışıkları turları bu muhteşem ülkeyi başlı başına ziyaret etmeye yeter de artar bile.

İzlanda Atlantik’te, Kuzey Kutup Noktası‘na oldukça yakın bir konumda yer alan ve büyük bölümü buzullarla kaplı bir ada ülkesi. Konumuna baktığınızda burada bir yaşam olması bile mucizevi geliyor.

İzlanda (Iceland) buzlar diyarı demek. Bu ismi sonuna kadar hakettiğini söylememiz gerekiyor.

Coğrafi olarak Kuzey Amerika ve Avrupa kıtalarının ortasında bulunan İzlanda bir Schengen üyesi.

İzlanda turu son dönemin en popüler turlarından biri haline geldi. Ülkemizden de çok sayıda insan İzlanda’yı ziyaret ediyor.

Bizler de Eylül 2017’de gideceğimiz İzlanda turu öncesinde bu küçük ve sevimli ülkeye gitmeniz için gerekli nedenleri sıraladık.

1-DÜNYANIN EN KUZEYİNDEKİ BAŞKENTİ ZİYARET EDİN

Herkesin her gezisi mutlaka çok büyük önem taşır ancak “en”leri gerçekleştirdiğiniz geziler çok daha özeldir.

İzlanda’nın başkenti Reykjavik dünyanın en kuzeyinde bulunan başkent. Bu bile bulunduğunuz yeri çok daha değerli kılıyor.

2-GAME OF THRONES’UN İZİNDE

Neredeyse hepimiz Game of Thrones dizisini soluksuz takip ediyoruz. İzlanda ise son yıllarda Game of Thrones ile anılır hale geldi.

Game of Thrones’un “Kuzey” ve “Duvarın Ötesi” sahneleri İzlanda’nın çeşitli bölgelerinde çekiliyor.

Sadece İzlanda’da Game of Thrones turu adı altında turlar mevcut, fanatikleri adım adım dizinin çekildiği doğal güzellikleri ziyaret edebiliyorlar.

3-KUZEY IŞIKLARI TÜM ADADA GÖRÜLEBİLİYOR

Kuzey Işıkları‘nın fotoğraflarına heyecanla bakıyor, videolarını ağzımızdan sular akarak izliyoruz.

İsveç, Norveç, Finlandiya vs derken Kuzey Işıkları’nı gözlemleyebileceğimiz rotaları araştırıyoruz.

İzlanda ise bu konuda turistlere doğası gereği mükemmel fırsat sunuyor çünkü coğrafi konumu gereği İzlanda’nın en doğusundan en batısına, en kuzeyinden en güneyine kadar her yerde Kuzey Işıkları’nı izleme imkanınız var.

Her ne kadar şansınızın yaver gitmesi gerekse de İskandinav ülkeleri gibi kuzeye çıkmanız gerekmiyor.

4-BÜYÜLEYİCİ ŞELALELER

Viktorya, Iguazu, Niagara gibi dünyanın en ünlü şelaleleri her yıl milyonlarca turisti kendine çekiyor. Fakat buradaki şelaleler bambaşka!

Doğanın her türlü nimetini sunan İzlanda’da öyle doğal güzellikler var ki insanın başı dönüyor!

Avrupa’nın en yüksek debisi ile akan şelalesinden tutun da tamamı buz tutan su kütlelerine kadar binbir türlü doğal harika İzlanda’da bulunuyor.

5-GAYZERLER

İsmi biraz enteresan gelse de topraktan onlarca metre yükseğe fışkıran su oluşumu olan gayzerler İzlanda’da doğal yaşamın çok olağan bir parçası.

Bu muhteşem güzelliklerin yanında bir kare fotoğrafınız olsa fena mı olur?

6-BALİNA GÖZLEMİ

Dünyanın en büyük memelisini doğal yaşamında, bu büyüleyici yaratıkların hemen yanı başındaki bir teknede izlemek muhteşem olmaz mıydı?

İzlanda bu konuda rakip tanımıyor.

İzlanda’daki balina gözlem turları mutlaka yapılması gereken şahane bir deneyim. Her ne kadar pahalı olsa da bu paraya kesinlikle değdiğini söylemek mümkün.

İzlanda turunuzda balina gözlemini adanın başkenti Reykjavik ya da doğu sahillerinde bulunan Hüsavik’te yapmanız mümkün.

7-BUZULLARDA TEKNE TURLARI

Avrupa’nın en büyük buzulu olan ve İzlanda’nın %10’unu kaplayan Vatnajökull’un deniz ile buluştuğu yerde Jökulsarlon adı verilen buzul gölde yapılan tekne turları oldukça popüler.

Kendinizi Titanic’te gibi hissedebilirsiniz çünkü küçücük botunuzla devasa buzullarında arasından geçmek ve Avrupa’nın en büyük buzuluna bakmak İzlanda’ya gitmek için başlı başına bir sebep.

8-SİYAH PLAJLAR

Sürekli dünyanın en iyi plajları listelerinde bembeyaz kumsallar, turkuaz okyanuslar ve palmiyelere heyecanla bakıp duruyoruz.

Fakat dünyanın tropikal olmayan en iyi plajları listesinde İzlanda’nın güney sahillerinde bulunan siyah plajların her zaman en üst sıralarda yer aldığını biliyor muydunuz?

Ülkenin güney sahillerindeki Vik’e çok yakın bir mesafede bulunan Reynisfjara Plajı’nı Game of Thrones’tan hepimiz hatırlıyoruz herhalde…

9-BUZ MAĞARALARI

Ülkemizde o kadar fazla mağara var ki bizi kolay kolay herhangi bir mağara heyecanlandıramaz diye düşünürken karşımıza İzlanda’da sadece kış dönemlerinde oluşan buz mağaraları geliyor.

Rehber eşliğinde çok özel turlarla ziyaret edilebilen bu mağaralar tamamen buz kütlelerinden oluşuyor ve büyüleyici ışık oyunları eşliğinde ziyaretçilerini büyülüyor.

10-VİKİNG KÜLTÜRÜ

Herkesin merak ettiği, destanlara konu olan Viking kültürünü yaşatan İzlanda’da bu kültüre dair pek çok gelenek, geleneklerin dışında bu kültürü öğrenmek için pek çok müze bulunuyor.

Klasik sanatlar müzesi, ulusal müze vs’den çok daha farklı olduğu kesin!

Vikingler’in yaşadığı bu toprakları ziyaret etmek muhteşem olurdu cidden.

 

0

 Düşkünlük / Bir Yorum
Bu yazıyı paylaşın:
  1. Anıl deniZer /

    Bende gitmek istiyorum

Bu yazı yorumu


Kaydırmak için formda tıklayın

Arşivler

> <
Jan Feb Mar Apr May Jun Jul Aug Sep Oct Nov Dec
Jan Feb Mar Apr May Jun Jul Aug Sep Oct Nov Dec