SANTORİNİ

Önceki Menü

santorini-Dünyanın en güzel gündoğumu ve  günbatımı

-Dünyanın en güzel manzarası

-Dünyanın en romantik adası

… şeklinde uzayıp giden cümlelerle tanımlanan, romantik ama bir o kadar çılgın bir ada Santorini.

s1

 

Yanı başımızda, bugünlerde krizle boğuşan Yunanistan’ın sembol fotoğraflarından, en büyük turizm gelirlerinden biri.

Yıllardır 1 saat kuzeyindeki diğer cennet Mykonos ile kapıştığı “Hangimiz daha çok turist çekeceğiz bakalım?” yarışını bir türlü önde kapayamayan ancak giden herkesin tekrar gittiği ve orada yaşamak istediği bir cennet.

s2

Hadi başlayalım…

Benim gibi odun bir adamdan bu kadar romantik bir giriş de ancak ve ancak Santorini için yapılabilirdi.

2 yıl önce ziyaret ettim Santorini’yi ilk, arkadaşım Duygu ile Yunan Adaları turunda o ada senin, bu ada benim deli gibi yardırırken 2. durağımızdı.

Ulaşım

s3

İlk durak Mykonos’tan sonra hızlı feribot ile ortalama 1.5 saatlik muhteşem bir yolculuk sonrası Santorini’ye ulaştık.

Santorini Havaalanı Mykonos kadar çok işlek değil onun için ya ziyaret ettiğiniz başka adalardan feribotla buraya ya da Atina üzerinden aktarmalı uçuşla ulaşabilirsiniz adaya.

Feribotlar için, http://www.greekferries.gr/    Atina’dan da Mykonos’tan da gitseniz hemen hemen aynı fiyat, 40 Euro’ya tek yön bilet bulabiliyorsunuz.

Şunu temin ederim ki Santorini’ye uçakla da gelseniz , feribotla da gelseniz adaya yaklaştığınız zaman volkanik patlama sonucu oluşan tepelerde emaneten duruyor izlenimi veren Santorini’nin muhteşem manzarası nefesiniz kesecek. Deklanşör denen zımbırtıya fütursuzca basmayı unutmayın.

Santorini dediğim gibi volkanik bir patlama sonucu kuzey tarafının yükselmesi sonucu falezler şeklinde oluşmuş, falezlerin tepesine de 2 tane muhteşem şehir kondurmuşlar.

Adanın güneyi ise denize sıfır ancak volkanik kayalar sonucu oluşmuş şahane plajlar da yine güney tarafında yer alıyor. Plajlara sonra değineceğiz.

Feribot devasa yükseklikteki falezin hemen aşağısında yer alan limana yanaştı. Bizler de diğer turistler gibi haldur huldur indik. Limanda sizi bekleyen bildiğin şehirler arası otobüsler var. Önünde Thira yazıyor, bu otobüsler sizi şehir merkezine götürüyor. Otobüsle şehir merkezi 2 Euro tutuyor tek yön. Falezi tırmanırken otobüste korkmamak elde değil, o yoldan o koca otobüs nasıl döndü de o yolu tırmandı hala anlamış değilim.

s4

Gelelim Santorini dağılımına. Temel olarak adada 2 tane şehir bulunuyor. İrili ufaklı pek çok yerleşim birimi var ancak esas turistik olan babalar ve en büyükleri Thira ile Oia. Thira Santorini’nin esas şehir merkezi, pek çok otel de bu alanda konuşlanmış.

Oia ise adanın kuzeyinde bulunan, bana göre Thira’dan daha da güzel ancak ufak bir kasaba. Kasaba demişken ben susayım da aşağıdaki fotoğraf konuşsun…

Gündoğumu ve günbatımı dediğiniz zaman adresiniz Oia kasabası olacak, biraz önce gitmekte fayda var çünkü ufacık evlerin çatısında gün batımı için yer bulmak neredeyse imkansız.

Thira otobüs terminali hemen şehrin merkezinde. Herhangi bir Yunan Adası’nda yapacağınız ilk iş ATV kiralamak olsun, hem çok büyük rahatlık hem de tüm koyları, tüm kasabaları gezmek bu şekilde daha ucuza geliyor. Günlük kirası 30 Euro, adım başı herhangi bir yerden kiralamanız mümkün.

Thira şehir merkezine 5 dakika sürüş mesafesinde, havuzlu şirin bir otelde konakladık, günlük 2 kişi 30 Euro.

Ve gelelim gezmeler gezmeler…

s5

Santorini daha çok aşıklar adası, biz sap sapa gezerizciler için biraz hayal kırıklığı olabilir. Yahu kardeşim ben de o manzarayı tatmak istiyorum dersen o ayrı ancak o manzarada çevrendeki insanların %99’u öpüşürken mal gibi etrafa bakarken kendini bulabiliyorsun, şahsen biz bulduk.

Herkes öpüşüyor derken, öpüşmeyenler de zorla öpüştürülüyor. Buna en güzel örnek balayında Yunan Adaları turu yapan sevgili dostlarım Emre ve Elif’in turistlerin alkış temposu eşliğinde öpüştürülmeleri. Mallık bizimkilerde, evlenmişsin, gitmişsin Santorini’ye, ne bakıyorsun arkadaş sağa sola?

Thira ve Oia aynı mimariye sahipler, iç içe geçmiş evler, çatılardan mükemmel manzaralar ve labirent şeklindeki sokaklar. Bazı sokaklar falezin tam ucunda yer alıyor, benim o sıralar feci yükseklik korkum vardı, bildiğin yürüyemiyordum.

Thira adanın merkezi ve en büyük yerleşim yeri. Akşam yemeği olayları, gece hayatı, clublar, barlar, romantik manzara shopları vs burada bulunuyor. Gündüz pek bir haltı yok, o sıcakta çekilmiyor, akşamları güzel bir yürüyüş ve akşam yemeği için (o manzaraya kıyın para bir zahmet) ideal. Restauranlar güney sahillerimizle kıyasladığınızda ucuz, diğer adalarla karşılaştırdığınızda ise biraz pahalı.

s6

Aşağıdaki eski limana eşeklerle iniliyor ama aynı zamanda teleferik de mevcut. Hayvanların bu tarz eziyet görmelerine her daim karşıyım. Thira’da yürürken aniden karşınıza eşekler çıkabiliyor, eşekler biraz sabırsız, dikkatli olun ezip geçmesinler.

s7

Gelelim masalsı kasaba Oia’ya. Oia adanın kuzeyinde yer alıyor, Thira’ya oranla daha şirin fakat daha ufak. Burada da restaurantlardan daha çok şirin küçük kafeler yer alıyor. Biri frappe mi dedi?

Oia dünyanın en güzel günbatımı manzara noktalarından biri, pek çoğu insana göre en iyisi.

s8

Günbatımına 1 saat kala yerinizi almanız lazım. Kasabanın en ucunda eski bir kale var, yükseklik korkunuz tırmanın, go on! Diğer bir seçenek ise güzelce konuşlanmış herhangi bir çatıya kendinizi atmanız. Oia halkı biraz bu durumdan müzdarip, sonuçta özel mülkleri . Bazıları lütfen oturmayın şeklinde kibar yazılar asmışlar terasa, kimisi de siktirin gidin tarzında abondane dalmış olaya.

Günbatımı şarapsız olur mu? Bence gitmeden önce yanınızda götürün, he yok unuttunuz bizim gibi, “market” yazan yere doğru koşun, ufacık bir market ve abartısız 300 metre sıra var. İçeri bir attım kendimi inanılmaz sıra var, bir baktım kadın ufacık televizyonda Türk dizisi izliyor, refleks olarak ben Türk’üm dedim, ne istersin dedi gülerek. Tüm turistler şokta, kaptım 1 şişe şarabı arkamdan küfür yiye yiye uzaklaştım. O sırayı benim gibi Trakyalı 3 saat bekler mi eeey?

s9

Günbatımı Oia’da şahane, güneş tam anlamıyla 0 noktasına batıyor, hatta 0’ında ötesinde batıyor, dünya yuvarlak kim demişti sahi? Heh işte, onu şahane bir şekilde anlıyorsunuz.

Günbatımıyla birlikte bir Yunan Adası geleneği, alkışlar. N’apıyor lan bunlar demeyin, alkış kıyamet coşkusuna katılın.

s10

Gün battıktan sonra parti zamanı, herkes motorlarına atlayıp Thira’ya doğru yola çıkıyor.

Bu arada sizi Oia’daki bence dünyanın en güzel / şirin kitapçısıyla tanıştırayım.

s11

Thira – Oia arası ulaşımlar şehir merkezinden kalkan otobüslerle sağlanıyor ancak biz ATV kiraladığımız için saat ve fiyat bilgilerini bilemiyorum.

Thira – Oia arası 2 yol bulunuyor, birisi adanın doğusundan, denize 0 giden bir yol, bu yol uzun olanı, otobüsler de buradan gidiyor.

Diğeri ise batıdan olan dağ yolu. İşte bu yol efsane, dağdaki patikalardan giderken sağınızdan ve solunuzdan uzanan muhteşem Ege’nin keyfini çıkarmamak elde değil. Durup fotoğraf çekmeden olmaz tabi.

2 şehir arası yol ortalama 25 dakika sürüyor ATV ile.

s12

Ve gelelim gündüze…

Gündüz yapılacak en güzel aktivite motorunuzla adanın güneyine sürmek. Adanın güneyinde rakım iyice düşüyor.

Her yerde “wine route” yani şarap rotası tabelalarını göreceksiniz. Santorini şarabıyla ünlü, hem de volkanik. Valla ben tadını beğendim, gitmişken yerel şarap tatmakta, şarap rotalarının içindeki bağlarda motor sürmekte fayda var, acayip eğlenceli. (Her ne kadar şarap bağları volkanik olduğu için bağa benzemese, ben yanlışlıkla bir şarap bağına dalıp 3 çiftçi tarafından kovalansam da…)

Santorini’nin en ünlü plajı “Red Beach” yani kırmızı plaj. Buraya ulaşmak için adanın güneyine doğru yardırıyorsunuz, tabelalar size hayat verecektir. Sonrasında motoru park edip dağlık patikadan yürümeniz gerekiyor. Sonrasında ise volkanik püskürtmelerden dolayı koyu kırmızı renk almış kumlardan oluşan Red Beach’e varıyorsunuz.

s14

Burası bende biraz hayal kırıklığıydı, arkamızda birikmiş çöp yığınları ve tertemiz olmayan bir deniz…

Ne yazık ki Santorini denizi ile çok verim vermiyor.

Red Beach’te ufak tekneler göreceksiniz, kişi 5 Euro’ya gidiş dönüş bu tekneleri plajlar arası kullanabiliyorsunuz. Dağlık arazide pek çok plaj var demiştik, tekneler de bunlardan en önemlileri  Red – Black – White Beach’ler (Kırmızı – Siyah – Beyaz) arası ulaşımı sağlıyor. İstediğinizde inebilir, her 10 dakikada bir gelen teknelerle diğer plaja ya da dönüş istikametine hareket edebilirsiniz. White Beach bence en güzeliydi.

s15

Ve gece hayatı…

Santorini gece hayatı konusunda iddialı olmasa da barlar sokağı mevcut. Biz ilk gece çok güzel bir Irish Pub’ta takılmıştık, Irish Pub olduğuna bakmayın, gece çılgın partiler oluyor.

Onun dışında aynı sokakta irili ufaklı pek çok mekan bulmanız mümkün. Çoğunun adını hatırlayamıyorum ancak büyük açık hava clubları da mevcut. Partiler Mykonos kadar çılgın değil tabi, ee dediğimiz gibi adanın olayı tamamen romantizm, manzara ve keyif! Parti isteyenler kuzeye (Mykonos’a) diyorlar resmen!

Ama bir yerde İngilizler olursa orası ne kadar parti şehri olmasa da dağıtır, İngilizleri takip edin yeter dağıtmak istiyorsanız, Santorini’de fazlasıyla bulacaksınız!

Motor kiralayacaklar için küçük bir tavsiye. Oia’nın hemen arka tarafından aşağıya doğru inen küçük bir liman yolu var. Bu yolu takip edin. Limanda motorunuz park edip kayalıklardan yürüyün, yürürken dikkat edin, düşerseniz bir yerinizi kesin kırarsınız.

Bu yoldan ortalama 15 dakika yürüdükten sonra (bıkma babacım, yürü) tam olarak Oia kasabasının aşağısına ulaşmış olacaksınız. Burada kayalar şezlong gibi konumlanmış, atın havlunuzu ve atın kendinizi denize. Deniz şahane, ters akıntı var, çok eğlenceli oluyor yüzmesi. Volkanik kayalara tırmanıp deliler gibi atlayabilirsiniz de. Ve yüzerken tepenizde Oia, hemen karşınızda Thira gibi şahane bir manzara var, bu manzarada bir daha yüzmek için sırf gidebilirim tekrardan Santorini’ye!

s16

Veee… Biz gecenin bir körü motoru teslim edip şehir merkezinden otobüse atlayıp limana indik. Gece 2 feribotuyla bu sefer yolculuk kıyılarımıza ve kültürümüze bir o kadar yakın olan Rodos. Rodos demişken, 14 saat sürüyor, 14 !

Sırada başka bir durak var, Yunan Adaları’na beni bıraksalar 5 yıl dolaşırım herhalde.

Bu da benden size küçük bir hediye, YAPMADAN DÖNMEYİN!

-Thira’dan Santorini Körfezi’ni ve Oia’yı izlemeden,

-Thira’da muhteşem deniz ürünleri ve Ouzo’dan (bir ada klasiği) oluşan akşam yemeği yemeden

-Oia’da şarap eşliğinde güneşi batırmadan,

-Oia’nın aşağısındaki kayalık plajda Santorini manzarasına karşı yüzmeden,

-Oia’daki dünyanın en şirin kitapçısını ziyaret etmeden,

-Ada’nın güneyindeki Red – White – Black Beach’lerde yüzmeden,

-ATV kiralayıp manzara rotalarında gönlünüzce sürmeden Santorini’den dönmeyin.

s17

Bu yazı yorumu


Kaydırmak için formda tıklayın