KÜBA GEZİ REHBERİ

Önceki Menü
Bu yazıyı paylaş:

cuba (1)

 

1 MAYIS KÜBA TURUMUZ İÇİN TIKLAYINIZ…

 

Küba bir rüya, herkesin merak ettiği, herkesin gitmek için can attığı bir destinasyon. Sizler için Küba hakkında en sade, en genel, en bilinmesi gereken ipuçlarını yazdım.

Küba’ya gitmeden önce yardımcı olması dileğiyle, ee hadi başlayalım bari…

 

Abi ben nasıl gideceğim Küba’ya?

Küba’ya gitmenin çeşitli yolları olmakla birlikte ülkemizden direk uçuş ne yazık ki bulunmamakta. Onun dışında Avrupa’dan pek çok seçenek mümkün.
-Vize lazım mı oraya vize?

Lazım valla, şöyle ki Küba Konsolosluğu’na başvuruyorsunuz, 30 Euro bir bedel ödüyorsunuz, öyle Schengen vizesi alırkenki gibi anneannenizin evlilik cüzdanı gibi ıvır zıvırlara gerek yok, pasaportunuzu verin yeterli. Size elle yazılarak doldurulmuş bir kağıt veriyorlar, 2 parçalı, bunu saklayın, Küba’ya girerken kağıdın bir bölümünü, çıkarken de bir bölümünü alıyorlar, kaybetmeyin sakın!

-Pasaporta Küba damgası vururlarsa n’aparım abi ben?

Havana’ya giriş yaparken şaşkın bakışlarımız eşliğinde taş gibi Kübalı pasaport memurunun pasaportumuz pembe renkteki Küba damgasını vurduğuna şahit olduk. Daha önce okuduğumuz bilgiler “Abi pasaportunda Küba damgası varsa git at çöpe yenisini çıkar.” Şeklindeydi. Gel gör ki alakası yok, daha sonrasında Amerika’ya giriş yaptık aynı pasaportlarla, adamlar gördü de, umurlarında bile olmadı. Pasaportunuzda Küba damgası olup olmaması sıkıntı değil, bilginize. (Amerika pasaportu olan vatandaşlarımız bu konuya dikkat etsin, Amerika büyük sıkıntılar çıkarabiliyor)

-Hani harcayacağımız paralar var ya, bu Kübalılar ne kullanıyor acaba?

Gelelim en basit olup da en çok tartışılan konuya. 2 tip para birimi var, birisi Cuc diğeri Cup. Devlet turist parası yapmış, buna da CUC adını vermiş, piyasalarda 1 Dolar 1 CUC olmakla birlikte dolar Küba’da bozdurulurken %14 değer kaybediyor. (Welcome to Cuba)  Onun için yanınızda Euro ile gidin, 1 Euro = 1.13 CUC civarı, onun dışında yerel para olan CUP da satın almanız mümkün.

cropped-1510623_979439245418485_8318780180646811859_n.jpg

-Para işi karışık geldi baba, özetlesene…

Özetleyelim, Küba’nın zorunlu koştuğu, sadece CUC kullanabileceğiniz yerler mevcut, şehirler arası otobüs, turistik restauranlar gibi, onun dışında çok çok yerel olan yerlerde CUP yani yerel para kullanmanız da mümkün.

-Bu Küba sosyalist mosyalist takılıyor diyorlar, tehlikeli olmasın sakın?

Dünyanın en güvenli ülkesine hoşgeldiniz, geyik yapmıyorum ciddiyim. Mesela Havana’nın her yeri Tarlabaşı sokakları gibi, sıkıntılı duruyor, karınızla, kız arkadaşınızla ya da yalnız farketmez, bu sokaklarda sabahın 5’inde de dolaşsanız bir Allah’ın kulu kılınıza zarar vermez. Her sokağı, her mahallesi, her köşesi güvenli. (Arada olan ufak hırsızlık olaylarına yapılacak bir şey yok, Paris’te daha çok oluyor bu olaylar emin olun.)

-Kaç gün yeter diyorsun oralara Onur, o kadar gezdin ettin…

Bu benim dahi cevaplayamayacağım çok kritik bir soru. Açıkçası ben 3 hafta kaldım, en doğudaki Santiago De Cuba’ya kadar gittim ama biz çalışan insanlarız, öyle vaktimiz falan yok derseniz en az 1 hafta şiddetle tavsiye edilir.
Hangi şehirler oluyor onlar?

Küba’yı en güzel hissedeceğiniz şehir tabiki de başkent Havana, onun dışında tarihiyle süslü (merak etmeyin 10 km uzağında şahane plajlar var) ve deniz- kum – güneş üçlüsünü en rahat yaşayabileceğiniz, partileriyle meşhur, Kanadalıların resmen işgal ettiği, turkuaz denizine hayran kalacağınız bir cennet olan Varadero… Bu klasik üçlü, klasik olmanın çok dışında.

-Bu Kübalılara fakir diyorlar abi, cidden fakirler mi yoksa ayak mı yapıyorlar?

Bu cevap verilmesi en zor sorulardan biri. Şöyle özetleyelim, en yüksek maaş polis maaşı, 38 dolara denk geliyor. Baktığın zaman “Oha abi bu parayla yaşanır mı?” diyorsun, yaşanıyor valla. Şöyle ki yerel para CUP ile her şey aklınızın alabileceğinizden de ucuz, ayrıca devlet sosyalist sistemin tüm gerekliliklerini uyguluyor. Her sabah gidip ekmeklerini, her ay gidip pirincinden tavuğuna, salatalığından domatesine kadar tüm gıdasal ihtiyaçları bedava olarak temin ediyorlar. Eğitim sistemi bedava, çocuklarının önlüklerinden kalem defterlerine kadar devlet her şeyi veriyor. Sağlık deseniz dünyanın en pahalı tedavilerinden en ciddi ameliyatlarına kadar yine her şey ücretsiz olarak halka sunuluyor, kira da çok cüzi bir miktar ödüyorlar. Evet atlayalım kayağa gidelim, ya da gidelim Avrupa’da bir tur atalım gibi seçenekleri yok ancak açlık sınırında yaşayan kimse de yok.

a11

-Konaklamadan hiç bahsetmedin, nerede kalacağız bu Küba’da biz?

2 farklı seçenek mevcut dostlar, ilki klasik olarak oteller, çok lüks otellerden (Küba’da 5 yıldızlı otel mi olurculara selam olsun) 2 yıldızlı, pansiyon gibi yerlere kadar pek çok seçenek mevcut. Diğer bir sistem de Casa’lar, bu sistem Küba turizminin son dönemde gelişen en önemli olayı. Casa İspanyolca ev demek, Küba’da Casa’lara bolca rastlamanız mümkün. Bunlar devlete para ödenerek açılan, devlet kontrolünde evler. Buralarda oda kiralayabiliyorsunuz. Turizme açık olan Casa’ların önlerinde işaretler oluyor, kapıyı çalın girin içeri, beğenmezseniz başkasına bakın. (Tur şirketlerinin çalıştığı Casa’lar daha önceden test edilmiş, gerçekten çok şık yerler, bilginize) Evlerin dışı döküntü gibi dursa da içleri saray yavrusunu aratmıyor, tırsmayın yani. Yerel ailelerle yaşamı paylaşacağınız Casa’lar olmakla birlikte, Havana’da odanın içinde jakuzi bulunan, muhteşem manzaralı Casa’lara da tanık olduğumuzu söylemekte fayda var.

-Ne yiyip ne içelim oralarda, biz yemek yemesini seven milletiz sonuçta…

Küba’da 3 haftada 5 kilo verdim ancak bu demek değil ki yemeye bir şey yok, benim işgüzarlığım. Efendim en büyük sıkıntı Küba’da dana eti bulamamanız, bu konuda kısıtlamalar mevcut. Domuz da biz yemiyoruz, abanın tavuğa. Onun dışında balık seçenekleri de mevcut ki Karayipler’in ortasında bir ada ülkesindesiniz, envai çeşit balığın tadını çıkarın. Restauranlarda (turistik, şık, lüks mekanlarda) yemeğe ortalama 7 dolar ödüyorsunuz, yanında Mojito’su dahil. Ayrıca Casa’larda da sahipleri size hemen akşam yemeği öneriyorlar,kabul edin, restauranlar ile aynı fiyat ancak öyle bir masa donatıyorlar ki anında anneniz yanınızda gibi hissedebiliyorsunuz.

Oralarda kokteyller varmış güzel duyduğumuza göre, ne oluyor acaba bunlar?

Öncelikle Küba’nın resmi içeçeceği rom, rom şeker kamışından fermante edilen mükemmel bir içki. Rom ile yapılan kokteylleri dünyanın hemen her yerindeki barlarda bulmanız mümkün. Bunlardan 4 tanesi ön plana çıkıyor, Mojito, Cuba Libre, Pina Colada ve Daiquiri. Ekşiden tatlıya her türlü kokteyl seçeneği mevcut, keyfini çıkarın. Devletin resmi romu Havana Club, (diğer markaları da bulmanız mümkün) dünyaca ünlü Bacardi 1959 Devrimi sonrası her şey kamulaştırılınca ülkeden kovulmuş, aile romunu Dominik’te üretiyor. Yani gerçek Küba romu Havana Club, Bacardi’den  çok daha kaliteli.

a13

-Bu Fidel sürekli puro içiyor, olayı nedir?

Küba deyince akla ilk gelen şey tabiki de puro, devletin ana gelir kaynaklarından birisi. Çeşitli dünyaca ünlü markalar var, Cohiba, Guantanamera, Romeo&Juliet gibi. Cohiba en meşhuru, dünyaca ünlü lider Fidel’in de içtiği puro. Resmi satış noktalarında 450 dolar gibi yüksek meblağlara satın alabilmeniz mümkün, aynısının fiyatına Atatürk Havaalanı’nda baktım 672 Euro’ydu.
Ancaaaaaak, puroya 450 dolar mı verilir, hem de Küba’da diyenlerdenseniz şöyle seçenekler mevcut. Küba’da sistem şu aslında, kim nerede çalışıyorsa oradaki ürünlerden çalıyor ve sokak piyasasında satıyor.Puro fabrikasında çalışıp oralardan kutu kutu puro çalan insanlar sokakta yanınıza yapışıyor ve sizi hemen önündeki eve sokuyorlar, buralardaki puroları 50 dolara kadar almak mümkün. (25’lik orijinal kutudan bahsediyorum) Sahte olup olmadığını anlamanız için üst katmanında bir bandrol olmasına ve sol alt köşede Küba pulu olmasına dikkat edin. Kişi başı ülke dışına en fazla 2 kutu çıkarabiliyor, fazla alır da yakalanırsanız kaçakçılıktan karakollarda işlem görebilirsiniz. Aman dikkat.

-Bu doktorları çok mu gelişmiş yoksa ülke olarak pazarlıyorlar mı anlamadık abi biz?

Dünyanın en gelişmiş tıp sisteminin olduğu ülkedesiniz. Doktorların yurt dışına çıkmaları yasak, kaçıp iltica etmeleri yüksek ihtimal diye. Kanser aşısını bulmuşlar geçtiğimiz yıllarda, gidince öğrendik. Dünyanın hemen her ülkesine (Amerika hariç tabi ki dostum) şeker ilaçları satan, dünyanın neredeyse tüm sol kökenli devlet liderlerinin ameliyat oldukları (En son Chavez tüm tedavi sürecini Küba’da gerçekleştirdi) bir ülkeden bahsediyoruz.

 

-Baba biz vatsap, feysbuk, tivitır falan olmadan yaşayamayız ki, n’apıcaz oralarda?

Hayatımda ilk defa 3 ay internetsiz yaşadım, o kadar mutluydum ki anlatamam. Ama siz maildi, zırt pırttı bakmadan yapamayanlardansanız korkmayın, ülkede internet zor da olsa var. 5 yıldızlı otellerin tümünde fiyatları 7 dolardan 15 dolara (saati) değişen fiyatlarla internete girmeniz mümkün. Ben girmedim ancak hızı fena değilmiş, deneyin. Bedava wifi vs aramak saçmalığına girmeyin, telefonunuzu en fazla fotoğraf çekmek için kullanın, Küba’dasınız yahu, bırakın Feysbuk sizi düşünsün.

a9

-Bizi emperyalizme alıştırdılar, Coca Cola, Marlboro falan n’apıcaz oralarda biz, var mı ki?

Lise yıllarından bu yana Marlboro içen, başka sigarayı içince anında öksüren bir Trakyalı olarak ne yazık ki bu konuda çok sıkıntı çektim. Yerel sigaraları berbat ancak fiyatı 1 TL , evet yanlış duymadınız. Onun dışında Coca Cola, Sprite, Red Bull gibi dünyaya mal olmuş markaları 5 yıldızlı otel barlarında, bazı süpermarketlerde (2 litrelik Coca Cola görünce çocuklar gibi sevinmiştik) bulmanız mümkün. 5 yıldızlı otel barı demişken, aklınıza 30 dolar ödeyeceğiniz yerler gelmesin, 1 kutu Coca Cola 1.5 dolar en fazla…

-Küba ucuz mu yahu?

Sudan ucuz. Dolu dolu bir akşam yemeğini 7 dolara, en ünlü barlarda Mojito’yu 2 dolara, sigarayı 0.60 dolara, konaklamayı da 25 dolara (2 kişi için total) halledebileceğiniz ülke bulmak dünyada bu devirde çok zor. (Ki bu yazdığım fiyatlar turistik yer fiyatları)

 

-Sosyalizm n’olacak abi? Seviyorlar mı?

Bu da kişisine göre çok değişken bir soru, genel olarak aldığımız cevaplar devrimi sevdikleri yönünde ancak sosyalist sistemle pek mutlu değiller. Ekonomik olarak dünyanın 138 ülkesinden ambargo yedikleri için ekonomi de belirli bir düzeyde kalıyor ancak sonuna kadar sosyalizme bağlı insanları da görmeniz pek ala mümkün.

-Küba’da diktatörlük mü var ? Ne biçim bunların yönetim sistemi yahu, ben anlamadım…

Küba tek partili yönetim sistemine sahip ancak diktatörlük sistemine bakış açınıza bağlı olarak değerlendirmeniz mümkün. Her ne kadar tek partili olsa da, halkını bu kadar düşünen, halkla bütünleşmiş bir devlete diktatörlük demek büyük haksızlık olur.

-Fidel’e n’olmuş abi? Durumu nedir?

Fidel Castro… Devrimin, sosyalizmin simgesi… En son 1.5 yıl önce Venezuela Devlet Başkanı ile evinde gerçekleştirdiği söyleşi sırasında kameralar karşısına geçmiş, 1.5 yıldır kendisinden herhangi bir haber alınamıyor, yüzyılın gizemi diyebiliriz. Şu anda devletin başında kardeşi Raul Castro bulunuyor, Fidel’in evinin nerede olduğu bile bilinmiyor, Amerika saldırılarına karşı korunmak amacıyla sürekli olarak evini değiştirdiği söylentilerini duymanız mümkün.

a7

-Amerikalı var mı Küba’da?

Hem de dünya kadar. Kübalıların Amerikalılarla hiçbir derdi yok, tek problem devletler arası uygulanan ambargo. Biz orada olduğumuz dönemde Amerika heyeti ülkeyi ziyaret ediyordu, Raul ve Obama’nın karşılıklı dostane açıklamalarıydı. Tek problem Amerika – Küba arası direk uçuşların olmaması. Çoğunluk bizim de yaptığımız gibi Meksika üzerinden uçuyor. Amerikalı turist sayısı gerçekten çok fazla, hepsi de Küba’yı seviyor.

-Ne zaman gidelim biz bu Küba’ya, havalar nasıl oralarda, Balkanlar’dan gelen soğuk hava dalgası var mı?

Sizler Ocak ayında Türkiye’nin çeşitli bölgelerinden kar resimlerini Instagram’a yüklerken ben Varadero sahillerinde güneşleniyordum, öyle diyeyim. Yani hava bomba, 30 derecelere varan, bayıltmayan bir sıcaklık vardı. En güzel dönem bence kışın ancak yıl boyu hemen hemen aynı sıcaklığa sahip. Ama bence 1 Mayıs dönemi Küba’nın en görülmesi gereken dönemi, 1 Mayıs kutlamalarına katılabilir, yüzbinlerce Kübalı ve turistle bu coşkuyu yaşayabilirsiniz. Yok abi bende öyle solcu düşünce vs derseniz de yılın 12 ayı turizme açık bir ülke olduğunu belirtelim.

havana-cuba-x-post-from-rpics-1000x750

– Paramız bitti, bankamatik falan yokmuş oralarda.

En büyük yalan. Küba’da sadece Amerika menşeyli Mastercard geçmiyor, onun dışında Visa banka ya da kredi kartınızla pek çok yerde bulunan (İsmi Cadeca) bankamatik noktalarından para çekmeniz mümkün. Komisyon olarak da Amerika’daki herhangi bir bankanın çektiği komisyondan daha az kesiyorlar. Para çekme konusunda sıkıntı yapmayın, kasmayın, rahat olun.

-Abi o kadar cevapladın, eyvallah, sen ne düşünüyorsun peki?

Son olarak… Küba dışarıdan görüldüğü kadar kapalı, dışarıdan görüldüğü kadar gidilmesi pahalı ve zor bir ülke değil ancak kesinlikle gidilmesi gereken bir ülke. Dünyanın çok başka bir noktası, çok farklı hayatlar, bambaşka bir mimari, inanılmaz arabalar ve çok değişik bir yaşam.

Olur da unuttuğum , cevaplayamadığım soru olmuşsa bana 24 saat yazabilirsiniz…

onurcaganaygun@gmail.com

twitter.com/Dunyada1gun

Bu yazı yorumu


Kaydırmak için formda tıklayın