İNTERRAİL

Önceki Menü
Bu yazıyı paylaş:

Aşağıdaki yazıda Interrail’a dair en genel bilgileri biraz daha farklı bir gözden okuyacaksınız. Klasik sorulan sorular ve cevaplarının yanı sıra alternatif Interrail rotaları da sizleri bekliyor.

Interrail nedir, ne değildir?

Öncelikle binlerce gezginin cevap verdiği şekilde kısaca özetlemekte fayda var. Avrupalıların deyimiyle Interrail, Amerikalıların deyimiyle Eurail sizlerin Avrupa içindeki 2. sınıf trenlerde özgürce dolaşımınızı sağlayan, sizleri şehirden şehre, ülkeden ülkeye sürükleyen sistemin adı. Interrail bir tur paketi, bir konaklama sistemi kesinlikle değildir. Kısacası sokakta görüp özendiğiniz backpackerleri, yani gerçek gezginleri daha ucuza seyahat ettiren tren biletidir.

 

5

Abi ucuz falan diyorsun da pek ucuz değilmiş sanırım bu sistem, ne dersin?

Interrail sizlere pek çok seçenek sunuyor, 30 gün tamamen sınırsız seyahat, 10 gün içinde 5 gün flexi, ya da 3 gün flexi gibi seçenekleri de mevcut. Yani bütçenize ve gezeceğiniz ülke sayısına göre tren biletinizin esnekliğini şekillendirebilirsiniz.

 

Babacım Flexi mlexi diyorsun, Türkçe konuşsana…

Flexi’yi Türkçeye tam çeviremesek de ne olduğunu söyleyelim, mesela 10 gün içinde 5 gün Flexi seçenekli Interrail bileti aldınız, bu sizin belirleyeceğiniz 10 günlük tarih aralığında dilediğiniz herhangi bir 5 gün trenlere binme hakkınız var demektir. Yani 30 gün sınırsız alıp ne yapacağız, her gün kuş misali uçacak değilim diyenler Flexi sistemine yönelebilir.

 

Peki nereden alır bu biletler, fiyatlar nedir tam olarak?

Öncelikle biletlerinizi ülkemizden ya da herhangi başka Avrupa ülkesinden de alabileceğinizi belirtelim. Biletler ülkemizde TCDD’nin resmi sitesinden satılabiliyor ya da acentalar aracılığıyla da satın alabilirsiniz ki bunların en ünlüsü ve benim de biletini aldığım Genç Tur. (http://genctur.com.tr/)

Genç Tur’un Galatasaray Lisesi’nin karşısında, Aznavur Pasajı’ndaki yerine gidip buradan biletlerinizi temin edebiliyorsunuz. Ben biletimi alırken çok yardımsever bir personellerine denk geldim, sağolsun pek çok konuda anlattı da anlattı ancak bazı arkadaşlarımın denk geldiği personellerin hiç de kibar olmadığını duydum. Genç Tur gibi gençlere hizmet veren bir kurumun daha dikkat etmesi gereken bir konu sanırım.

Kurlarla birlikte sürekli değişen Interrail bilet fiyatlarına yine TCDD veya Genç Tur’un sitesinden ulaşabilirsiniz.

 

1

 

Ben sadece 1 ülkede gezeceğim, yok mu öyle bir şansım?

Interrail 1 ülke pass biletleri mevcut, hangi ülkede kullanacağınıza göre ülkeler ve fiyatlar gruplandırılmış. Yine Interrail fiyat listelerinde tek ülke pass’lerin de fiyatlarına göz gezdirmekte fayda var.

 

Biletimizi ne zaman alalım abi biz? Nasıl daha iyi olur?

Biletlerinizi yola çıkmadan 1 gün önce dahi alabiliyorsunuz, belirttiğiniz tarihte bir daha değişiklik yapamayacağınızı şiddetle belirtir, onun için seyahat tarihinizi kesinleştirdikten sonra biletinizi kestirmenizde fayda var.

 

Bilet alınca ne veriyorlar bize?

Ödemeyi yapınca size trenlerinizi ve tarihlerinizi işleyeceğiniz bir adet kitapçık (Bindiğiniz trenleri ve tarihleri siz kendiniz yazıp işliyorsunuz, trende denetleyiciler kontrol ediyorlar, sakın bu kağıdı kaybetmeyin yoksa biletiniz yanar) , bir adet detaylı Avrupa haritası ve Interrail bilgi kitapçığı veriliyor.

 

Keş mi ödüyoruz paraları?

Valla çatır çatır cash ödüyorsunuz ancak Genç Tur kredi kartına da taksitli çekim uyguluyor. Thanks capitalismo we have credit card.
Benim canım Türkiye’de de trene binmek istiyor, Interrail denen bu meret yarar mı işe?

Interrail bileti aldığınız ülkede geçerli olmuyor. Mesela İstanbul – Selanik ya da İstanbul – Sofya gibi trenlere binince Interrail biletiniz geçerli olmuyor.

 

Abi ben az çok sistemi anladım herhalde, ama ben tek gideceğim, tırsıyorum ne halt edeyim?

Ne halt ederimi falan yok, git kardeşim. Tek olmakta korkulacak hiçbir şey yok, zaten yolda sizler gibi yüzlerce hatta binlerce gezginle tanışıyorsunuz, bazılarıyla yola beraber devam ediyor muhteşem maceralara birlikte adım atıyorsunuz. Kısacası yalnız gezmenin faydası bile var diyebiliriz, daha özgürsünüz, seçenekleriniz çok daha fazla. Yollara 10 yakın arkadaş çıkıp da anlaşamayıp yollarını ayıranlar gördüm, sonuçta gezmek evlilik gibi bir nevi, herkesle olmuyor.

 

2

 

Hmmm nasıl derler, ya bende pek İngilizce yok da… Hani olur mu ki?

Şimdi 0 İngilizceyle, yanınızda da İngilizce bilen biri yoksa bu iş neredeyse imkansız. He gidin Oxford şivesi öğrenin demiyorum ama gerçekten çok zor. Onun için çabalayın, gayret edin, biraz İngilizce öğrenin derim ben.

 

Kız arkadaşımla gidicem, uyar mı?

Valla uyar ama Orta Avrupa ya da Balkanlar gibi kızların üstün güzellikte olduğu yerlerde gözleriniz rahat durmayabilir ya da kız arkadaşınız arızaya bağlayabilir aman dikkat. Siz de İtalya ve İspanya gibi bölgelerde kız arkadaşınızın gözüne dikkat edin, çok kıskançlığa bağlamayın.
Şaka bir yana çift olarak gezmedim ama çok gezen insan gördüm, tadından yenmiyor, güzel bir romantizm bence.

 

Biz nerelerde kalacağız gavur memleketlerde?

Kalma konusu bence en hassas ve en sıkıntılı konu. Mesela söz konusu ben olunca tren garlarında bile uyurum (uyudum, uyuyacağım da) , benim yakın arkadaşım Ali var mesela, rahatına düşkün herif, hayatta uyumaz öyle yerlerde. Yani çeşitlilik gösterir bu durum, kısaca özet geçelim.

Hosteller

Bence bir gezginin en ideal konaklama noktası. Hostellerde 2 kişilik private odalardan 15-20 kişilik dorm’lara kadar çok seçeneğiniz var. Hele ki şehrin hafif dışında olan hosteller inanılmaz ucuz oluyor, denk getirebilirseniz seyahatinizi bu konuda çok ucuza getirebilirsiniz.

www.hostelworld.com

bernina_express_switzerland_3

Couchsurfing

Beleş kalma yolu. Couchsurfing bir internet sitesi, detaylı yazısını ayrı olarak yazacağım. Ancak özellikle yaz dönemi Avrupa’da turistik noktalarda Couchsurfing’ten insan bulmanız biraz zorlaşabilir, bilginize. Onun dışında yerel insanlarla tanışıp onların evinde kalmak, onlarla bir şeyler paylaşmak şahane tecrübeler. Şahsen kendimde İstanbul’un göbeğindeki evimde pek çok turist ağırlıyorum bu vasıtayla, bu sistemi irdelemekte fayda var.

https://www.couchsurfing.com/

Airbnb

Airbnb son dönemin en sıra dışı buluşu bence, siteye giriyor, tarih aralığınızı belirtiyor ve önünüze çıkan binlerce seçenekten birinde karar kılıyorsunuz. Ev kiralama olayı son dönemde turistlerin gözdesi ancak benim o kadar param yok ben oda kiralayayım derseniz bu seçenek de mevcut. Airbnb’den oda kiralayan bir kızın Miami’nin göbeğinde gecelik 20 dolara teras havuzlu rezidansta oda kiraladığına tanık oldu bu gözler. Özellikle kalabalık arkadaş grubuysanız kiralayacağınız güzel teraslı, manzaralı bir evin tadından yenmez. Fiyatlar da yine bütçenize uygunluğa göre değişir, her bütçeye uygun bir şeyler bulunabiliyor.

https://www.airbnb.com.tr/

 

 3

 

Ve rota… Nerelere gideceğiz abi biz?

Aşağıda çeşitli rotalar ve bu rotaların sanat, macera vb gibi kriter puanlarını yazacağım.

ROTA 1: KLASİK

Şimdi öncelikle ülkemizdeki gezginler açısından klasik bir Interrail rotası var ki bu rota klasik olmasına rağmen şiddetle tavsiye ediyorum.

İstanbul’dan Selanik’e otobüs (Dostluk Ekspresi vardı, ne yazık ki artık çalışmıyor), oradan Atina – Patras, Patras’tan feribotla güney İtalya, daha sonra Roma – Floransa – Venedik, sonra Güney Fransa aracılığıyla İspanya, Barcelona – Madrid ve Fransa’ya geri dönüş, Paris veya Amsterdam ile bitiriş. Yol çok uzun, çok ülke, fazlaca şehir mevcut, Avrupa’nın hemen hemen en popüler yerlerine götüren bir rota. Bir nevi Güney Avrupa – Akdeniz rotası. Ortalama 35-40 gün ideal, sınırsız Interrail bileti almakta fayda var.

İÇERDİĞİ ÜLKELER – YUNANİSTAN, İTALYA, FRANSA, İSPANYA, BELÇİKA – HOLLANDA

Tarih – 8/10

Gece Hayatı 7/10

Popülerlik 10/10

Pahalılık 9/10

Bu rotanın ne yazık ki pahalı olduğunu belirtmekte fayda var.

 

6

 

ROTA 2: İçimizden biri, BALKANLAR…

Balkanlar rotası da genellikle İstanbul – Selanik otobüsü ile başlar, sonrasında Selanik – Üsküp (Makedonya içinde Ohrid, Bitola gibi çeşitli yerlere de uğranabilir), sonra isteğe göre Kosova ya da Sofya, sonra Belgrad, daha sonra Bosna Hersek’e uzanıp Saraybosna, Mostar, daha fazla gezerim diyorsanız Zagreb ve Ljubljana’da bitirebilir. Ortalama 25-30 gün ideal, sınırsız Interrail bileti alınmalı.

Tarih 6/10

Gece Hayatı 8/10

Popülerlik 6/10

Pahalılık 4/10

Avrupa’nın en ucuz rotası…

 

İÇERDİĞİ ÜLKELER – YUNANİSTAN, BULGARİSTAN, MAKEDONYA, SIRBİSTAN, KOSOVA, BOSNA HERSEK, HIRVATİSTAN, SLOVENYA

 

7 

 

ROTA 3: Aşığım sana Orta Avrupa…

Senede 2-3 defa gittiğim, gitmeye çalıştığım bence Avrupa’nın en iyisi.

Bu rota genellikle uçakla Budapeşte’den başlar ancak biraz çılgınlık yapın ve İstanbul, Sofya, Belgrad, Budapeşte rotasını takip edin, çok eğleneceksiniz. Sonrasında Budapeşte, Bratislava, Viyana, Prag, Berlin takip edilebilir. Gerçekten güzel, bir o kadar da heyecan verici bir rota. Benim favorilerim arasında. 20-25 gün yeterli, sınırsız Interrail bileti gerekli.

Tarih 8/10

Gece Hayatı 10/10

Popülerlik 7/10

Pahalılık 6/10

Hem ucuz hem güzel…

 

İÇERDİĞİ ÜLKELER – BULGARİSTAN, SIRBİSTAN, MACARİSTAN, SLOVAKYA, AVUSTURYA, ÇEK CUMHURİYETİ, ALMANYA

 

 

Verdiğimiz 3 rota da gezginlerin genel olarak izlediği rotalar, onun dışında 5-10 günlük, kaçamaklık Interrail rotaları da çizilebilir.

 

En güzel mevsim hangisi abi, son olarak bunu da soralım?

Gezmenin mevsimi olmaz demekle birlikte yazın çok sıcak ve kalabalık , kışın ise buz keseceğiniz Avrupa’yı göz önüne alaraktan Nisan sonu Haziran başı arası ve Ağustos sonu Ekim ortası aralığı bence ideal.

 

 4

He bu yazı da yeterli olmadıysa benimle fütursuzca iletişime geçebilirsiniz. Öncelikle bu yazının altına yapılan yorumları en hızlı şekilde cevaplayacağım.

Onun dışında,

www.twitter.com/dunyada1gun

www.facebook.com/dunyada1gun

onurcaganaygun@gmail.com

Bu yazı yorumu


Kaydırmak için formda tıklayın