BALKANLARDA 15 GÜN

Önceki Menü
Bu yazıyı paylaş:

Son dönemde etrafımdan aldığım rota önerilerinin başında Balkanlar geliyor. Gerek Euro bölgesinin pahalı olması, gerekse de vize derdiyle uğraşmak istemeyenler için ideal bir rota Balkanlar, hem ucuz, hem etkileyici, hem de bize yakın.

Ucuzluk ve yakınlık bir araya gelince de, (pek çok kişinin de bir şekilde göçmen olduğu düşünülürse) Ata topraklarına gitmek daha da cazip hale geliyor.

Ülkemizdeki özel sektörde (%95’inde) izinler 15 iş günü olunca ben de 15 günlük, biraz tipik biraz da alternatif bir Balkanlar rotası çizeyim dedim.

Aşağıda okuyacağınız rotayı ister arabanızla, ister motorunuzla (kesinlikle tavsiye edilir) isterse de otobüsle yapabilirsiniz. Okuyacağınız rota tüm fiyat baremleriyle birlikte size unutulmaz bir tatil yaşatacaktır. Ayrıca bu tur biraz yorucu olacak ve Schengen vizesine de ihtiyacınız olacak. (Vize konusunda üzgünüm 🙁

balkanlar_bolgeler_harita

Ancak rotada hem tarih hem de tatili bir arada bulacaksınız.

Beni tanıyan ya da yazılarımı bir şekilde okumuş olanlar Orta Avrupa aşkımı bilirler ancak Balkanlar sevdamı da hiçbir zaman geri plana atamadım. Atalarımın geldiği topraklar, yüzyıllardır istikrarı sağlayamayan, ülkelerin haritalarının sürekli değiştiği, mezhep çatışmalarının yaşandığı, hem Avrupa’nın içinde hem de Avrupa’ya bir o kadar uzak ancak ne olursa olsun sizi cezbedecek topraklar…

Hadi başlayalım…

GEZİLECEK ÜLKE SAYISI: 7

GEZİLECEK ŞEHİR SAYISI: 9

SÜRE: 15 GÜN

ULAŞIM: OTOBÜS – TREN

BÜTÇE: 1000 EURO (Daha aşağıya da çekilebilir, ulaşım, konaklama, yeme – içme dahil tahmini fiyat)

IMG_4033

Belgrad

Genelde insanlar ucuz uçak biletleri alarak Balkanlar’ın herhangi bir yerinden tura başlarlar ancak ben bir şekilde buna karşıyım. Onun için bu tura otobüsle başlayıp uçakla döneceğiz.

İlk rota Selanik…

Balkanlar benim için Selanik ile başlıyor, Yunanistan’ın kuzeyi aynı zamanda Balkanlar’a açılan bir liman. Görmeden olmaz…

Metro Turizm’den satın alacağınız gece otobüsü ile Selanik’e sabah varıyorsunuz. Selanik gerçekten çok tatlı bir şehir, İzmir’in ikizi. Burada muhakkak 1 gece geçirmenizi öneriyoruz. Atatürk’ün evi, kordon ve Selanik Kalesi’ndeki muhteşem manzara olmazsa olmazlar arasında.

Selanik yazımız için tıklayınız… http://www.dunyada1gun.com/?p=95

Metro Turizm ile İstanbul – Selanik = 100 TL…

Konaklamanızı hostellerde yapmanızı tercih ederim, fiyatları ortalama 10 Euro.

Couchsurfing kullanıyorsanız tadından yenmez tabi, yaşasın bedava konaklamak.

Selanik’te kordonda uzo içip muhteşem Yunan mezelerinden tadarken bir kadeh de bana kaldırın.

romantic_thessaloniki_pinterest_Amber-Randolph

Şimdi sıra Üsküp’te. Selanik’e vardığınızda tren garına gidin, şehir merkezine çok yakın. Otobüsle 10 dakika sürüyor. Orada Üsküp otobüslerinin nerede olduğunu sorun. Eğer öyle bir otobüs buradan kalkmıyor derlerse inanmayın, peronun sol tarafındaki çıkış kapısına doğru ilerleyin, en uçta sağda göreceksiniz. Üsküp’e ertesi sabah için otobüs bileti alın, fiyatı 20 Euro.

Ertesi sabah atlayıp Üsküp’e devam edin. Sınır geçişinde Yunan şoför ile Makedon sınır polisinin gerilmelerine şahit olun, birbirlerini pek sevmezler.

IMG_3820

Yunanistan – Makedonya sınırı

4 saatlik bir yolculukla Makedonya’nın başkentindesiniz.

Şehir merkezinde turlamadan olmaz. Şehir merkezinde Türk Çarşısı’nı dolaşın, tüm Makedon Türklerinin sizi ne kadar ilgiyle karşıladığına ve Türkçe konuştuğuna hayret edeceksiniz. Çarşıdaki ünlü Arnavut Kahvesi’nde kahve için, Adnan Abi var sahibi, Arnavut, benden selam söyleyin hatta.

Sonrasında da İstanbul Lokantası’nda Malik Abi’nin yerinde şahane shopska salata ve kaşarlı köfteyi deneyin. Hayatımda böyle bir köfte yemedim ben.

1 gece Üsküp için de yeterli olacaktır. Konaklamalar hostellerde 10 Euro civarı.

Diğer yapılacak şeyler için Üsküp yazımızı okuyunuz…  http://www.dunyada1gun.com/?p=115

uskup-gece-hayati_clip_image004

Üsküp

Şimdi sıra dünyanın en yeni ülkesinde, yolculuk Kosova’nın başkenti Priştina’ya.

Yine otobüs istasyonunda (Selanik’ten vardığınız aynı otogar) biletinizi bu sefer Priştina’ya kestirin, günde 4-5 sefer düzenleniyor, fiyatı 6 Euro, yolculuk 2 saat sürüyor.

Makedonya – Kosova sınırında eğer Kosovalı sınır polisi Türk ya da Arnavut kökenliyse sizi çok samimi karşılayacaktır, eğer ki Kosovalı bir Sırpsa pasaportunuza uzun uzun bakacak, iğrenç İngilizcesiyle bir şeyler soracaktır. Canınızı sıkmayın, bir sorun çıkmayacak.

Kosova’nın başkenti Priştina’dasınız, yapılacak pek bir şey yok ancak yeni doğan bir ülkenin ülke olma çabasını gözlemleyin, insanlarla konuşun. Biz oradayken bira festivaline denk gelmiştik, çok sıkılmadık açıkçası. Çok otel seçeneği olmadığı için fiyatlar biraz pahalı, biz geceliğine 40 Euro vermiştik 3 yıldızlı otel için.

Priştina yazımız için buyurun…  http://www.dunyada1gun.com/?p=160

Kuzey sınır bölgesi sıkıntılı olduğu için şimdi yolculuk yine Sırbistan’dan ayrılıp yeni bir ülke olan Karadağ’ın başkenti Podgorica’ya doğru.

Ortalama 5 saatlik bir yolculuk sizi bekliyor.

Fiyatlar 20 Euro.

kotor-bay

Kotor

Podgorica’da çok vakit geçirmeye gerek yok, kalmayın, direk olarak Karadağ’ın turistik cenneti Kotor’a doğru yol alın.

1.5 saatlik bir yolculuk sizi bekliyor, otobüsler 10 Euro civarında.

Kotor son dönemin en çok parlayan yıldızı, Dubrovnik’e de bu kadar yakın olması sebebiyle son dönemin gözdelerinden. Mutlaka 2 gece kalmakta fayda var.

Konaklama yine yerine göre değişmekle birlikte hosteller paylaşımlı odada 15 Euro civarı.

Kotor – Dubrovnik arası otobüs 15 Euro.

Sırada Hırvatistan’ın gözdesi Dubrovnik var, yine otobüsle 2 saatlik bir yolculuk sizi bekliyor.

Dubrovnik Balkanların parlayan yıldızı, Hırvatistan’ın deniz sınırında Bosna Hersek’in bölerek ayrı bıraktığı parçası.

Dubrovnik’te de 2 gece kalmakta fayda var ancak pahalı bir şehir. Bunu göz ardı etmemek gerekiyor. Fiyatlar 30 Euro civarında kişi başı, tek gece.

Orta Çağ’ı andıran sokaklarında kaybolmak, mis gibi parıldayan plajlarında yüzmemek, şahane Hırvat biralarından tatmamak olmaz.

IMG_ADC7A9-C3064E-B40165-764FCB-487923-39D183

Dubrovnik

Sahillerde 4 gece geçirmek yeterli, şimdi biraz da tarihi yerlere dalalım.

Sırada Bosna Hersek var…

Dubrovnik’ten otobüsle Mostar’a geçiyoruz. Mostar Bosna Hersek’in en turistik 2. Şehri, tarihi Mostar Köprüsü’nü bilmeyeniniz yoktur. Mostar’da köprüde fotoğraf çekilip, şirin çarşısında dolaşmak güzel olabilir. Ancak hepsi bu kadar, 1 gece ideal.

Mostar_by_el_sinanovic

Mostar Köprüsü

Mostar’dan sonraki durak ise başkent Sarajevo, bizim deyişimizle Saraybosna.

Saraybosna kulağa ilk etapta çekici gelmese de 90’lı yılların başında yaşanan katliamla birlikte ön plana çıkmış ve açık hava müzesi gibi bir şehir. Evet belki de Avrupa gibi içinizi açmayacak ancak ne olursa olsun bu tarihi şehri gezmek kesinlikle çok önemli. 2 gece konaklamak ideal.

Muhteşem Boşnak kahvesi ve Boşnak böreklerinden denemeyi unutmayın. Bosna Hersek’te de pek kişi Türkçe konuşuyor, bu konuda da rahatsız dil açısından.

Ayrıca Bosna Hersek’te hemen her yerde ortalama 10 Euro gecelik konaklama bulmanız mümkün.

zagreb

Zagreb

Saraybosna’dan sonra ise Hırvatistan’a geri geliyoruz. Sırada başkent Zagreb var. Zagreb’i bazı gezmeyi bilmeyen blogerlar Avrupa’nın en sıkıcı başkenti ilan etmişler, halt etmişler. Zagreb’e vardığınız an aslında bu şehrin ne kadar yeni ve ne kadar Avrupai olduğunu görüyorsunuz. Avrupa ile Balkanlar arasında bir köprü resmen.

Saraybosna – Zagreb 25 Euro.

Zagreb’de 2 gece konaklamakta fayda var.

Zagreb yazımız için buyurun… http://www.dunyada1gun.com/?p=208

Konaklama olarak gecelik 15 Euro ideal.

Aslında burada önümüze bir yol ayrımı çıkıyor.Ben daha çok deniz – kum – güneş yapıcam diyenler batıya, Hırvatistan’ın Kuzey Dalmaçya sahillerine yönelebilirler. (Pag Adası son dönemin gözdesi) Yok ben biraz daha ülke göreyim diyenler de benim de önereceğim rotayı takip ederek gece otobüsü ile Zagreb’ten Belgrad’a yönelebilirler. Zagreb – Belgrad otobüsü 30 Euro, gece otobüsü alın, genelde otobüsler boş oluyor, biz arka 5’liğe geçip Hakan’la horul horul uyumuştuk valla. Yolculuk 8 saat sürüyor.

belgrade_4

Belgrad gerçekten mükemmel bir şehir, yazısı için buyurun…  http://www.dunyada1gun.com/?p=170

Belgrad’da da mutlaka 2 gece geçirilmeli, tüm tavsiyeler yazının içinde mevcut.

Şu anda 14. Gününüzdesiniz.

Azcık daha zamanı olanlara biraz daha çılgınlık yapmalarını ve Belgrad – Sofya treni alıp Sofya’yı da görmelerini daha sonrasında ise İstanbul’a otobüsle dönmeleri önerilir.

Vakti olmayanlar ise Belgrad’dan ortalama 120 TL’ye uçak bileti alarak İstanbul’a dönebilir.

15 günde 7 (isteğe göre 8 ) ülke gördünüz. Evet belki ülkeleri detaylı inceleme fırsatınız olmadı ancak Balkanlar hakkında bilgi edinebileceğiniz, ana hatlarıyla Balkanları bitirebileceğiniz, uzun ve yorucu bir rotayı tamamladınız.

Bu 15 günde bu kadar yeri durmadan gezip koşturmaya değer mi? Cevabım evet, sonuna kadar değer.

Balkanlar çekici bir coğrafya, biraz koşturmak gerekiyor.

İyi geziler…

s16

Bu yazı yorumu


Kaydırmak için formda tıklayın