26
Eyl-2016

FİLİPİNLER’İ BİZİMLE GEZMEK İÇİN 5 NEDEN

Gezi Yazıları   /  

Dünyanın sayılı otoritelerinden Conde Nast Traveler bu yıl Filipinler’in gözdesi Palawan’ı dünyanın en iyi adası seçti.

Son 5 yıldır turizm endeksi %70 seviyelerinde büyüyor, dünya sıralamasında hızlı turizm artışında 1 numara.

National Geographic’in okurları arasında yaptığı oylamada dünyanın en iyi plajları sıralamasında White Beach (Boracay) son 4 yıldır ilk 5’te.

Peki Filipinler bu kadar ünleniyorken Filipinler’i bizimle gezmeniz için sizlere 5 neden sıraladık…

Buradan başlayalım…

1-ROTANIN ZORLUĞU

Öncelikle Filipinler turizmciler açısından oldukça meşaketli, oldukça zor bir operasyon ülkesi. Ülke 7000 adadan oluşuyor ve adalar arası ulaşım oldukça zor ve maliyetli. Bu yüzden gerek Türkiye’deki, gerekse de Avrupa’daki acentalar bu pazarı zahmetli ve pahalı buluyor ki bu konuda da sonuna kadar haklılar.

Bizler ise sadece rotalardaki bağlantılarımızı ayarlamak için günler değil aylarımızı harcıyoruz. Her rotadaki adayı didik didik ediyoruz. En lokal yerinden görülmesi gereken en ilginç yerine kadar her şeyi sıralıyor ve rotamıza katıyoruz.

2-MALİYET

Öncelikle Filipinler dünyanın öteki ucunda, havayolları maliyetleri de (gerek uluslar arası, gerek iç hatlar) oldukça yüksek fiyatları bulabiliyor. Gruplarımıza aldığımız büyük indirimleri fiyatlarımıza da yansıtarak en düşük maliyeti sunmaya çalışıyoruz.

Aldığımız transferler, giriş ücretleri, iç hat uçuşları, uluslar arası uçuşlar, rehberlik ücretleri ve daha nicesi normal bir kişinin aldığı fiyatın çok çok ucuzuna geliyor. Bu anlamda bizimle gezmek hem rotanın zorluğunun aşılmasına hem de maliyetlerin inmesine yardımcı oluyor.

3-KONAKLAMA PROBLEMİ

Filipinler aşığı bizlere en zorlandığımız şeyi sorsanız kesinlikle konaklama sorunu deriz.

Filipinler her ne kadar yükselen bir ivmeyle turist sayısını inanılmaz artırmış olsa da konaklama yatırımları hala 10 yıl öncesinin seviyelerinde.

El değmemiş plajlardaki küçük bungalov oteller kesinlikle Filipinler’in simgesi ancak oda sayıları iki elin parmağını geçemiyor.

Buna bir de bu otellerin sadık acentaları ile çalışmaya sıcak bakması ve %15-20’lere varan booking.com komisyonlarını ödememek için otellerini bu sitelere koymamaları da en büyük etken.

Bu sebeple çalıştığımız tüm otellerimizde deniz kıyısı (plaj tesisi) olmasına çok özen gösteriyoruz.

Otellere yolun bile olmadığı ancak sabah uyandığınızda kendinizi plajın içindeki bir bungalovda uyandığınızı, önünüzde muhteşem lagünlerin uzandığını hayal etmek bile muhteşem bir deneyim.

Bu küçük oteller Tayland’daki benzerleri gibi imara açılarak resortleşir mi yoksa tamamen bu şekilde lokal mi kalır, bunu bize önümüzdeki yıllar gösterecek.

 

4-TAM GÜN TUR SORUNU

Filipinler’in hangi noktasına giderseniz gidin araba kiralama ya da yalnız başınıza bir takım yerleri gezmek gibi özgürlüklere çok sahip olamıyorsunuz.

Ve yine pek çok noktada gezmek istediğiniz rotalarda günlük tekne ya da kara turları almanız gerekiyor.

Bu turlarda tamamen yerel rehberlerin belirlediği saat ve güzergaha uymak zorun kalmak da en büyük çile.

Biz ise tüm gezilerimizde özel araçlarımızla (tekne, araç vb) bu gezileri gerçekleştiriyor ve rota duraksamalarını tamamen bizlerle gelen gezginlerin arzuladığı şekilde planlıyoruz.

El Nido’daki büyük lagüne 20 dakika ayırıp hiçbir şey görmeden dönen insanlarla tanışmışlığımız bile var.

 

5-GÜVENLİK PROBLEMİ

Filipinler’in gezdiğimiz tüm tropikal ada lokasyonları her ne kadar güvenli olsa da nüfusu 110 milyona ulaşan, başkenti dünyanın en tehlikeli şehirlerinden sayılan ve güneyinde terör gruplarının varlığını sürdürüp özerklik aldıkları bir ülkeden bahsediyoruz.

Doğal olarak güvenlik problemleri bazen turistik noktalara da sıçrayabiliyor.

Özellikle gasp, kapkaç, turist dolandırma gibi problemler ne yazık ki pek çok turistin başına gelebiliyor.

Filipinler’de kullandığımız tüm araçlar çalıştığımız tüm şoför ve yerel rehberler Turizm Bakanlığı lisansına sahip. Kısacası dolandırılma, rotadan sapma ya da tehlikeli bölgelerde gezmek gibi bir problemimiz asla olmuyor.

Tüm gezginlerimizin güvenliğine çok önem veriyoruz.

Filipinler konusunda pek çok sebep daha sayabiliriz ancak bu kadar değer verdiğimiz, önemsediğimiz bir ülkeyi bozulmadan, resortleşmeden, betonlaşmadan görebilmeniz en büyük dileğimiz.

Sizleri de bekleriz 🙂

 

0

 Düşkünlük / 0 Yorumlar
Bu yazıyı paylaşın:

Bu yazı yorumu


Kaydırmak için formda tıklayın

Arşivler

> <
Jan Feb Mar Apr May Jun Jul Aug Sep Oct Nov Dec
Jan Feb Mar Apr May Jun Jul Aug Sep Oct Nov Dec