05
Eki-2016

yourday

Filipinler turuna giden herkesin merak ettiği konulardan biri de Filipinler’e ne zaman gidilir.

Onun için kısa ve çok net bir rehber hazırladık.

ÇOK OKUMAYI SEVMİYORUZ MAKALELERİ DİYE EN BAŞA NOT DÜŞEYİM DEDİM 🙂

EN DOĞRU AYLAR: ARALIK, OCAK, ŞUBAT, MART, NİSAN

EH İŞTE AYLARI: MAYIS, HAZİRAN

TEHLİKE GELİYORUM AYLARI: TEMMUZ, AĞUSTOS

ÖLSENİZ DE ZİYARET ETMEMENİZ GEREKEN AYLAR: EYLÜL, EKİM

 

Filipinler’e ne zaman gidilir?

 

Son dönemlerde internette okuduğum pek çok platformda Filipinler’e gidilecek en doğru mevsim ile ilgili pek çok yanlış bilgiye rastladım.

Bunların çoğu ya yabancı bloglardan derlenen ve yanlış çevrilen yazılar ya da kulaktan dolma bilgiler doğrultusunda yapılan kişisel yorumlardı.

Aslında söz konusu Asya olunca durum biraz daha kritik bir hal alıyor çünkü (bilenler bilir) Asya’nın yağmur yapısı, muson sezonları ve fırtına dönemleri diğer kıtalara göre çok daha hızlı farklılık gösteriyor.

Ufacık bir adanın dahi (en güzel örnek Sri Lanka) doğu kıyılarında yüksek sezon yaşanırken batı kıyılarında sele neden olacak denli muson yağmurlarını görmeniz mümkün.

Hal böyleyken hem yılbaşında hem de sömestr döneminde tekrardan ziyaret edeceğimiz Filipinler konusunda en doğru sezonları nedenleri ile yazalım dedik.

Öncelikle Filipinler’in doğu sahilleri Pasifik Okyanusu, batı sahilleri Hint Okyanusu. Güney ada grubu ise Güney Çin Denizi’nin bir parçası.

Bu sebeple Filipinler’de iklim adalar grubu olarak çeşitlilik gösteriyor ve doğru mevsimde adayı ziyaret etmek çok daha önemli bir hal alıyor.

Hava durumu ile ilgilenen kişiler de Filipinler’i 4 farklı bölgeye ayırmışlar ve alttaki haritada da göreceğiniz üzere dönemleri ona göre sıralamışlar.

800px-philippine_climate_map

 

Haritada da görülen mavi ve kırmızı ile (Type 1 ve Type 3) adalar grubunda Filipinler’in en ünlü ziyaret noktaları Boracay, Palawan , Coron ve Cebu yer alıyor.

Bizlerin de rotalarımızda her zaman yer verdiği bu adalar grubunu ziyaret etmek için en önemli aylar Kasım – Mayıs arası gözüküyor.

Ancak Eylül ve Ekim aylarında sürekli olarak fırtına yiyen bu bölgeleri gezebilmek adına en önemli dönem kesinlikle Noel öncesi başlayan (15 Aralık başlangıç kabul edilebilir) zaman dilimi.

15 Aralık gibi yüksek sezon başlıyor ve 15 Mayıs’a kadar kuru sezon devam ediyor.

Bu dönemde dahi mevsim geçiş yağmurları yağsa da bu yağmurlar 2-3 saati geçmiyor.

Filipinler’de okullar Nisan ve Mayıs aylarında tatil oluyor, kısacası onların yaz dönemi bu aylar.

12710732_10205388113771586_3317371898990539742_o

Fakat izin durumları, resmi tatiller derken ne yazık ki pek çok insan Filipinler’i en yanlış döneminde, Haziran – Temmuz – Ağustos arası ziyaret ediyor.

Ekvatoral kuşakta yer alan ve sıcaklık derecesi yıl boyu 30’larda olan Filipinler’de bizdeki yaz aylarında da eğlenebilir, iyi vakit geçirebilirsiniz ancak kafanızı otelinizden çıkaramayacağınız birkaç haftalık yağmura da hazırlıklı olmakta fayda var.

Kısacası Filipinler ziyareti yapmak isteyenler için en doğru aylar Aralık, Ocak,, Şubat, Mart ve Nisan.

Umarım birkaç paragrafta aktardığımız ancak çok çok önemli bilgiler içeren bu yazı pek çok insanın rotasını şekillendirmesinde faydalı olur.

Bir ülkeyi en doğru döneminde gezmek ile kötü sezonunda gezmek (Özellikle Asya ülkelerinde) arasında dünyalar kadar fark var.

Sırf gidip görmek için Phuket’e Temmuz’da akın eden vatandaşlarımızı gördükçe içimiz yanıyordu.

Umarım bu yanılgı Filipinler konusunda düzelir.

 

 

 

0

 Düşkünlük / 0 Yorumlar
Bu yazıyı paylaşın:

Bu yazı yorumu


Kaydırmak için formda tıklayın

Arşivler

> <
Jan Feb Mar Apr May Jun Jul Aug Sep Oct Nov Dec
Jan Feb Mar Apr May Jun Jul Aug Sep Oct Nov Dec