06
Eki-2016

FİLİPİNLER GÜVENLİ Mİ?

Son dönemde Filipinler manşetlerde ne yazık ki hoş haberlerle yer almıyor.

Yeni seçilen başkanın uyuşturucuya karşı açtığı dava sonucu büyük kentlerde pek çok ölüm yaşandı, bunun yanı sıra ülkenin güneyinde bulunan Mindanao Adası’ndaki ayrılıkçı gruplar da yarı özerklik haklarını geçen yıl kazandılar.

Başkent Manila dünyanın en tehlikeli başkentlerinden biri sayılıyor.

Bunca olumsuzluğa rağmen Filipinler %65-70 oranında turizm artışına devam ediyor.

Büyük bir ikilem gibi gözüken bu olayları açıklamak için öncelikle Filipinler’deki turizmin adalara dağılışına ve tehlikeli bölgelerin nerelerde olduğuna bakmak gerekiyor.

07-best-beach-in-the-world-white-beach-boracay-01

Öncelikle turistik adalar Palawan, Boracay, Bohol, Cebu hem başkent Manila’dan hem de güney bölgesi Mindanao’dan tamamen bağımsız, gelir kaynağı turizme bağımlı adalar.

Bu adalardaki insanların büyük bir çoğunluğu da turizm ile uğraşıyor. Her yıl artan turist sayısı ile gelirlerinde de (özellikle son 5 yılda) büyük bir artış yaşandığını söylemek mümkün.

philippines-01

Küçücük bir ada olan Boracay’daki turizm endüstrisinin %95’i yabancıların elinde bulunuyor. Yine aynı adada pek çok mülk sahibi de yine Avrupalı ve Amerikalılar.

Hal böyle olunca bu coğrafyalar Filipinler’in karmakeşini, güvensizliğini ve tedirginliğini yansıtmıyor.

4f0f5195cfeb1

Ordunun da burada önemli bir görevi var. Bu adalara giden yollardan tutun da bölgede yaşayan yerel köylere kadar herkes, her bölge büyük bir kontrol altında.

Turizmi bu kadar gelişen bir ülkede tam tersi bir durumun yaşanması da enteresan olurdu herhalde.

Filipinler oldukça fakir bir ülke, en turistik adasında dahi küçük fakir bölgelere rastlamanız mümkün. Ama turizmin geliştiği adalarda halk da gelirin turistten geleceğinin farkına vararak bölgelerini inanılmaz bir güven anlayışıyla yönetiyorlar. Hatta öyle ki turistik adalılar olan Palawanlılar ve Cebulular dahi birbirlerine biz daha güvenliyiz havaları atıyor 🙂

153

Evet gezilen yerler çok fakir, turizm hala emekleme aşamasında ve hala kendinizi tedirgin hissedebileceğiniz çok fazla yer var ancak buna rağmen sıcakkanlı insanları (Tayland’lılara sıcakkanlı diyenler Filipinler’i ziyaret ettikten sonra bir daha düşünsün), el değmemiş doğası ve sıkı güvenlik önlemleri ile Filipinler’in turistik adaları Asya’nın keşfedilmeyi bekleyen en güvenli rotalarından biri.

0

 Düşkünlük / 0 Yorumlar
Bu yazıyı paylaşın:

Bu yazı yorumu


Kaydırmak için formda tıklayın

Arşivler

> <
Jan Feb Mar Apr May Jun Jul Aug Sep Oct Nov Dec
Jan Feb Mar Apr May Jun Jul Aug Sep Oct Nov Dec