02
Kas-2016

DAĞ GORİLLERİ / RUANDA – UGANDA

Gezi Yazıları   /  

Afrika… İnsanlığın doğduğu, 16. yüzyıl’dan itibaren sömürülen, yeraltı kaynakları zengin, eşine rastlanamayacak güzellikleri içinde barındıran Kara Kıta.

Afrika turları ülkemizde de oldukça popüler ve çok çeşitli destinasyonlara turlar bulmak mümkün.

Ruanda turu, Uganda turu gibi turlar da özellikle Avrupa’da son 2 yıldır oldukça popüler. 

Afrika turu seçimlerinin ilk adresi ise genellikle safari turu oluyor. Masai Mara, Serengeti, Kruger, Okavango gibi devasa milli parklar yıl boyu milyonlarca turisti ağırlıyor.

Afrika turu yapmak için son dönemde ön plana çıkan ve bu klasik Afrika turu nun çok daha ötesinde olan destinasyonlar da var. Mozambik ve Zanzibar’da deniz – kum – güneş ya da Ruanda ve Uganda‘da bambaşka bir safari deneyimi gibi.

 

 

DAĞ GORİLLERİ

İngilizcede mountain gorilla olarak geçen dağ gorilleri kesinlikle fotoğrafçıların en gözde hayvanları arasında geliyor.

Dağ gorillerini bu kadar özel yapan şey ise dünyada sadece Doğu Afrika’nın iç kesimlerinde yaşıyor olmaları.

Dünyada kalan dağ gorili sayısı ise yalnızca 600 civarında.

 

DAĞ GORİLLERİ NEREDE BULUNUYOR?

Dağ gorilleri dünyada sadeece Virunga sıradağlarında bulunuyor. 

Bu sıradağlar ve içindeki milli parkları ise 3 ülke paylaşıyor, Ruanda, Uganda ve Demokratik Kongo.

Bu sıra dağlarda ise 3 tane milli park yer alıyor, Volcanos Milli Parkı(Ruanda), Bwindi Milli Parkı(Uganda) ve Virunga Milli Parkı(Demokratik Kongo).

 

DAĞ GORİLLERİ NEREDE ZİYARET EDİLİYOR?

Dağ gorilleri ziyaretleri Ruanda’nın kuzeybatısındaki bulunan Volcanos Milli Parkı’nda ve Uganda’nın güneybatısındaki Bwindi Milli Parkı’nda yapılıyor.

Demokratik Kongo’da bulunan Virunga Milli Parkı ise bölgede uzun süredir var olan siyasi karışıklıktan dolayı turistler için oldukça tehlikeli olarak görülüyor.

Ruanda ve Uganda bu anlamda büyük bir turizm ivmesi yakalamışlar ve dağ gorillerini korumak adına oldukça sıkı politikalar izliyorlar.

 

DAĞ GORİLİ YÜRÜYÜŞLERİ

Mountain Gorilla trekking, yani dağ gorili yürüyüşü aslına bakılırsa oldukça pahalı bir aktivite.

Ruanda’da günlük yürüyüşler 750, Uganda’da ise 600 dolar.

Sabah yerel rehberlerinizle buluşuyor ve sıradağların iç kesimlerine doğru yürüyüşe başlıyorsunuz. Yürüyüş öncesi rehberler tarafından goriller hakkında detaylı bir brifingten geçiyorsunuz.

Daha önceden dağa çıkan goril iz sürücüleri grubun lideri ile konuşarak ona yön bildiriyor. 

Dağ gorillerini bulmak 2-6 saat arasında sürüyor, bu açıdan yürüyüşe fiziken elverişli olmak şart.

Dağ gorilleri ile yalnızca 1 saat vakit geçirebiliyorsunuz.

Her bir goril ailesini 8 kişilik gruplar ziyaret edebiliyor, 1 saat boyunca onlarla kalıyor, gorilleri doğal ortamlarında fotoğraflıyor, hayatınızın en unutulmaz 1 saatini geçiriyorsunuz. Sonrasında ise dağdan aşağıya yolculuk başlıyor.

Devletlerin koyduğu saat kısıtlamaları tamamen dağ gorillerinin doğal yaşamlarına müdahale etmemek ve onları rahatsız etmemek için alınmış tedbirler.

Pek çok kuruluş dağ gorillerini gözlemliyor, dünyada sadece 600 tane kalmış bu çok özel canlılar gerçekten de büyük bir özenle korunuyor.

 

DAĞ GORİLİ YÜRÜYÜŞÜ PAHALI MI?

Bu sorunun net bir cevabı kesinlikle yok.

İlk olarak bakıldığı zaman 1 saatlik bir aktivite için 600 ya da 750 dolar vermek çok akıl karı değil gibi gelse de göreceğiniz canlılar dünyanın en özel hayvanları, DNA’sı insan ırkıyla %97 (Bu anlamda dünyada ilk sıradalar) uyuşuyor ve dünyada sadece 600 tane kalmışlar. Bence böyle bir deneyimin fiyatı asla olamaz!

 

DAĞ GORİLİ YÜRÜYÜŞÜNÜ KİMLER YAPABİLİR?

Dağ gorili turu için tur acentanızın önceden sizin için izinleri almış olması gerekiyor. Yoğun dönemde uzun aylar boyunca yer bulamamak mümkün.

Dağ gorili yürüyüşü için fiziken uzun trekkinge elverişli olmak gerekiyor. Nefes darlığı, kalp rahatsızlığı, solunum yetmezliği olan kişiler için asla önerilmiyor.

 

DAĞ GORİLLERİ TEHLİKELİ Mİ?

Dağ gorilleri aileler şeklinde yaşıyorlar ve her aile Silverback denen bir erkek lidere sahip. 

Onlarla buluştuğunuzda uygulamanız gereken pek çok kural var.

Yüksek sesle konuşmayın, sigara içmeyin, ani hareketler yapmayın, ne olursa olsun asla koşmayın ve Silverback’le göz teması kurmayın!

Fakat her ne olursa olsun yanınızda güvenlik için silahlı rangerlar bulunuyor.

Rehberlerin verdiği kurallara dayanarak turunuzu oldukça güvenli bir şekilde tamamlayabilirsiniz, dağ gorilleri dost canlısıdır, sadece onların ortamında olduğunuzu unutmayın ve onları rahatsız etmeyin.

 

DAĞ GORİLİ ZİYARETİ İÇİN EN İYİ SEZON

Dağ gorillerini ziyaret etmek için gerek Ruanda’da, gerekse de Uganda’da yağmur sezonu dışındaki kuru sezon en yüksek sezon olarak değerlendiriliyor.

Temmuz, Ağustos, Eylül ve Aralık, Ocak, Şubat en doğru aylar.

 

ÖNERİLER

2014 YILI YAPIMI NETFLIX BELGESELİ VİRUNGA DAĞ GORİLLERİ HAKKINDA İNANILMAZ ŞEYLER ÖĞRENECEĞİZ, VİRUNGA DAĞLARI’NI ANLATAN MUHTEŞEM BİR BELGESEL.

BELGESEL İÇİN PARAYA KIYAN VE DAĞ GORİLLERİNİN SÜRDÜRÜLEBİLİR YAŞAMLARINI SÜREKLİ DESTEKLEYEN İSİM İSE LEONARDO DI CAPRIO.

TRAILER İÇİN TIKLAYINIZ…

 

BİZİMLE BU İNANILMAZ DENEYİMİ YAŞAMAK İÇİN SİZLER DE RUANDA – UGANDA GEZİMİZE KATILIN…

RUANDA – UGANDA GEZİMİZİN DETAYLARI İÇİN TIKLAYINIZ…

0

 Düşkünlük / 0 Yorumlar
Bu yazıyı paylaşın:

Bu yazı yorumu


Kaydırmak için formda tıklayın

Arşivler

> <
Jan Feb Mar Apr May Jun Jul Aug Sep Oct Nov Dec
Jan Feb Mar Apr May Jun Jul Aug Sep Oct Nov Dec