27
Mar-2017

BÜYÜK GÖÇ NEDİR? AFRİKA SAFARİ REHBERİ

Afrika turları ve safari turları popülerliğini arttırdıkça safari konusunda da araştırmalar çoğalıyor.

Safari Nedir ? ” yazımızda safariyi baştan sona tüm detaylarıyla soru – cevap şeklinde yanıtladık, öncelikle Afrika konusunda hiçbir bilgisi olmayanlar o makale ile konuya hakim olabilir.

Safari ne demek, nasıl yapılır biliyorsunuz ve sıkça karşılaştığınız “Büyük Göç” konusunda bir bilginiz yoksa hiç merak etmeyin, bu makale tam da aradığınız soruların cevabını verecek.

Herhalde herkes evinde bir şekilde “belgesel” izliyordur, bu belgesellerde ise Afrika konusunda en çok karşınıza çıkan kelime “safari” ve “büyük göç”tür.

Büyük göç yani İngilizcedeki ismiyle “big migration” safari bölgeleri olan savanalardaki hayvanların içgüdüsel olarak göç etmesi demektir.

Açıklaması her ne kadar kulağa basit gelse de aslında bu göç pek çok nedene ve hayvanların davranışlarına göre de çeşitlilik gösteriyor.

Nasıl bizde 4 mevsim varsa dünyanın her bölgesinde de çeşitli mevsimler bulunuyor. Afrika’da ise 2 ana mevsim çeşidi var, buna yağışlı dönem ve kuru dönem diyorlar.

Hayvanlar da içgüdüsel olarak yeşil otlakları, sulu alanları ve bereketli toprakları arayışa geçiyorlar. Bu arayış sırasında yüzlerce kilometre yol katediyor ve yaşam koşulları açısından en doğru bölgeye gidiyorlar.

Hayvanların bu göçüne ise “büyük göç” deniyor ve büyük göç tüm yıl boyu devam ediyor, evet yanlış okumadınız, büyük göç tüm sene devam eden doğal bir süreç.

Peki büyük göç safariyi nasıl etkiliyor?

Büyük göç sene boyu Afrika’daki milli parklarda devam eden bir eylem. Büyük göç doğal olarak milli parklardaki hayvan sayısını ve çeşitliliğini etkiliyor, yani büyük göç nerede yoğunlaşırsa o milli parktaki o dönem yapılacak safariler daha da büyük önem kazanıyor.

Kısacası her milli parkın büyük göç sezonu o bölgenin yüksek sezonunu oluşturuyor. Çünkü safariye gelen insanlar bolca hayvan görmek istiyor, hayvanları doğru sezonda doğru yerde görmek ise tek kelimeyle büyük göçle açıklanıyor.

Mesela Kenya‘daki Masai Mara Milli Parkı‘nda temmuz – eylül arası dönem daha soğuk, daha yağmurlu geçen bir dönem. Bölge yağış aldığı için otlaklar yeşeriyor ve nehirler – göller suyla doluyor, bunu hisseden hayvanlar da güneyden kuzeye göçlerini gerçekleştiriyor ve temmuz – eylül arası dönemde daha çok Masai Mara‘da bulunuyor. Bu da Masai Mara’nın en yoğun safari sezonunun temmuz – eylül ayında olmasına sebep oluyor.

Bu dönemde yapacağınız safarilerde daha fazla hayvan ve daha çeşitli hayvan göreceğiniz su götürmez bir gerçek.

Büyük Göç Afrika’da en çok Tanzanya’daki Serengeti Milli Parkı‘nda ve Kenya’daki Masai Mara Milli Parkı’nda dikkate değer bir biçimde gözleniyor çünkü bu 2 milli park birbirine komşu ve sınırları açık, bu da dünyanın en büyük safari alanını yani milli parkını oluşturuyor.

Tanzanya’daki safari alanları Ngorongoro Krateri ile başlıyor, kuzeyinde Serengeti Milli Parkı ile devam ediyor, daha sonrasında ise Kenya sınırına girilerek devam eden Masai Mara’nın kuzeyinde son buluyor.

Ngorongoro Krateri’nde büyük göçe başlayan bir hayvan Masai Mara’nın en kuzeyine kadar yolculuğunu toplamda 320 km, evet yanlış duymadınız 320 km yol yaparak bitirmiş oluyor.

Bu göçler çevre koşullarında tamamen içgüdüsel olarak gerçekleşiyor.

TÜM HAYVANLAR BÜYÜK GÖÇE KATILIYOR MU?

Aslında bu sorunun cevabı hayır ancak dolaylı yoldan da olsa tüm hayvanlar bir şekilde göç ediyor.

Büyük göç yeşil otlakların peşinde gerçekleşen bir eylem yani doğal olarak otçul hayvanlar büyük göçe katılıyor.

Büyük göçe en çok katılan hayvanlar buffalo (wildbeast), zebra ve gazeller. Bu hayvanlar muntazam bir sıra ile birbirlerini takip ederek bir kabile şeklinde yeşil otlaklara göç ediyorlar.

Otçul büyükler olarak adlandırılan zürafalar ve filler ise bu göçe katılmakla beraber daha kısa mesafelere göç ediyorlar.

ETÇİLLER BÜYÜK GÖÇE KATILIYOR MU?

Etçiller olarak adlandırılan başta aslan familyası hayvanlar da göçe dolaylı yoldan katılıyorlar.

Onların göç etmesindeki en büyük etken ise su problemi. Kurak bölgelerde su bulunmaması ve avlayacak hayvanların azalması etçillerin de otçulları takip etmesine yani göç etmesine sebep oluyor.

BÜYÜK GÖÇ DÖNEMİ SAFARİ

Büyük göç dönemi safari oldukça pahalı bir aktivite. Büyük göçler Serengeti ve Masai Mara gibi milli parklarda ortalama 2-3 ay sürüyor ve bu dönemde bu milli parklarda hayvan çeşitliliği çok artıyor, bu da safarinizi güzelleştiriyor çünkü görmek istediğiniz bütün hayvanları kısa bir sürede görebiliyorsunuz.

Büyük göç dönemi dışında da safari yapabilir yine güzel zaman geçirebilirsiniz ancak verimlilik açısından bu aktivite tartışılır çünkü Serengeti’ye gidip de fil görmeden dönen insanlarla karşılaşmışlığımız var ne yazık ki.

Büyük göç dönemi safari Afrika turları nın da fiyatının artmasına sebep oluyor ancak her ne olursa olsun bu kesinlikle değecek bir fiyat!

BELGESELLERDE İZLEDİĞİNİZ NEHİR GEÇİŞLERİ

Herkes hayatında mutlaka 1 kez izlemiştir, nehirden geçiş için bekleyen buffalo ve zebralar, onları büyük bir iştahla bekleyen timsahlar…

İşte bu klasik görüntü büyük göçün en çarpıcı portrelerinden biridir.

Belgesellerde izlediğiniz bu nehrin adı Mara Nehri. Tanzanya ve Kenya sınırını oluşturuyor, aynı zamanda dünyanın en büyük 2 milli parkı olan Masai Mara ve Serengeti’nin de sınırları.

Bu nehir oldukça uzun ve kestirme bir geçişi bulunmuyor. Yani bu hayvanlar bu nehri geçmek zorunda.

Bu sahneye oldukça yakından tanık olabilirsiniz. Gerçekten insanı büyülüyor!

Siz siz olun eğer ömrünüzde ilk defa safari yapacaksanız biraz daha fazla para vererek onu büyük göç dönemine denk getirin. Hem hayatınızda unutamayacağınız bir ana tanıklık edin hem de ilk defa yapacağınız safarinin tadını doyasıya çıkarın.

2017 AĞUSTOS SONUNDA, BAYRAMDA GERÇEKLEŞTİRECEĞİMİZ “BÜYÜK GÖÇÜN PEŞİNDE KENYA – ZANZİBAR ” TURUMUZUN DETAYLARI İÇİN TIKLAYINIZ

 

 

0

 Düşkünlük / 0 Yorumlar
Bu yazıyı paylaşın:

Bu yazı yorumu


Kaydırmak için formda tıklayın

Arşivler

> <
Jan Feb Mar Apr May Jun Jul Aug Sep Oct Nov Dec
Jan Feb Mar Apr May Jun Jul Aug Sep Oct Nov Dec